Mardin KPSS Sürgünü için eyleme hazırlanıyorlar

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin KPSS Sürgünü için eyleme hazırlanıyorlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÖSYM ve YÖK anlayışı YGS sınavında uyguladığı zihniyetini tekrarlayarak bu sefer de KPSS Ortaöğretim sınavına girecek öğrencileri sürgün etti.

  [​IMG]
  YGS sınavında sürgün edilen 18 bin civarında öğrenci için çeşitli demokratik eylemler gerçekleştiren Kızıltepe Belediyesi Eğitim Destek Evi bu kez de KPSS Sürgünlerine karşı Eğitim-Sen ile ortaklaşa yarın (Çarşamba günü) saat 12.00'da Kızıltepe Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması gerçekleştirecek. Eğitim Destek Evi Genel Koordinatörü Nurullah Tunç ÖSYM'nin bu zihniyetini kabul etmelerinin mümkün olmadığını ve bu cezalandırma anlayışını kınadıklarını belirtti.
  YGS sınavında ÖSYM ve YÖK anlayışını teşhir ettiklerini,ÖSYM başkanını istifaya götüren süreci tetiklediklerini söyledi.Bu zihniyetin 1980 askeri darbesinin mantığı olduğunu belirten Tunç onbinlerce bölge öğrencisini Malatya, Adana, İzmir, Adıyaman ...vb uzak yerlere tercihleri dışında verildiklerini söyleyerek, bunun Kürt öğrencilere verilen bir ceza olduğunu ileri sürdü. Uğur Kaymaz'ı Aydın Erdem'i,Şerzan Kurt'u,Ceylan Önkol'u katleden zihniyetle, bu sürgünlerei gerçekleştiren YÖK ve ÖSYM zihniyetinin aynı olduğunu öne süren Tunç, "Biz bu mantığa ve cezalara sessiz kalmayacağız" dedi..
  Okuma oranının ve kendi anadilini sahiplenen Kürt halkının bu metodlarla cezalandırıldığını idia eden Tunç, biz demokratik, fiili ve meşru mücadelemizle elbette bir gün bu anlayışları tamamiyle mahkum edeceğiz.
  ÖSYM eski başkanının Sürgünler ve kopya politikalarının kendisini tasfiyeye götürdüğünü, bunu da demokrasi cephesinin teşhir ettiğini belirten Tunç, "Eğer yeni yönetimler de bölgeden ve öğrencilerimizden özür dilemezlerse ve bunun gereğini yapmazlarsa bu haksızlıkların kendilerinin de sonunu getireceğini iyi bilmelidirler."dedi.
  YÖK'ten, ÖSYM'den açıklama beklediklerini belirten Tunç, hükümetin de sessiz kalarak bu politikaları onayladığını ve ÖSYM'nin anlayışını tasvip ettiğini söyledi.
  Malatya'ya tercih dışı verilen Abdulkadir Ayaz adlı öğrenci "ÖSYM bizi perişan etti. Ben 8 saatlik Malatyaya nasıl gideyim."dedi. "Biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız" diyen Ayaz, yetkililerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.
  Öğrenciler ve veliler ise Kızıltepe Belediyesi Eğitim Destek Evi'ne yardım için akın etmeye başladılar.

  Kaynak: mardinlife.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin KPSS Sürgünü Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş