Mardin Kentsel Dönüşüm Projesi Derz Çalışmaları Bayramdan Sonra Devam Edecek

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 12 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin Kentsel Dönüşüm Projesi Derz Çalışmaları Bayramdan Sonra Devam Edecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DERZ ÇALIŞMALAR BAYRAMDAN SONRA DEVAM EDECEK

  [​IMG]

  Mardin Valisi Hasan Duruer Mardin’de kentsel dönüşün projesi kapsamında yürütülen ders çalışmaların ramazan bayramından sonra devam edeceğini söyledi.
  Vali Duruer Kentsel Dönüşüm Projesi dışında Beldeye ile müşterek bir çalışma daha yapmayı düşündüklerini belirterek, Tarihi şehrin 120 hektarlık alandaki kanalizasyon ve su hatlarını yenilemeyi ve telefon ile elektrik hatlarını yeraltına almayı düşündüklerini söyledi.
  Sokak sağlıklaştırma çalışması bittiğinde rağbet daha da artacağını ve Unesco tarihi miras listesine girerek Kültür başkenti olma şansına sahip olabileceklerini kaydeden Vali Duruer “ Bugün ders çalışmasına ara verildi. Bayramdan sonrada Mardin’in diğer kalan kısımlarını ders çalışmalarına devam edeceğiz. Belediye ile müşterek bir çalışma daha düşünüyoruz. Tarihi şehrin 120 hektarlık alandaki kanalizasyon, su hatlarını yenileyeceğiz. Elektrik ve telefon hatlarını yeraltına alacağız. Tedaş ve Telekom ile görüşüldü. Mevcut olan hatların yenilenmesi için maliyeti kanalizasyon ve su için yaklaşık 24 milyon lira. Diyoruz ki biz bunu bir sefer kazacağız. Ve bütün işleri yapacağız. Başka yerde bu çalışmayı yaptık. Bir sefer kazdık bir daha kazmadık. Oradaki telefon ve elektrik kabloların görsel kirliğine mani olduk. Vatandaşlarımız tabi zorunluluk çekecek sıkıntı çekecek. Ama Bunu halletmek niyetindeyiz. Birkaç müttehitle görüştük verdikleri fiyat makul gelmedi. O yüzden İşçisini ustasını kendimiz tutacağız. Malzemesini kendimiz alcağız. Hedefimiz yaklaşık 10 milyon lira maliyetle tarihi şehirdeki çarşının kanalizasyon ve suyun o arada da telefon ve elektrik direklerini yenilemektir. Bu elektirik ve Telekom maliyetini hesaplamadık bunu Telekom ve Tedaş karşılayacak. 10 milyon lira maliyet çok fazla bir maliyet değil. Boru maliyetini hesapladık 4,5 milyon civarında ve 5-5,5 milyon işçilik ücreti verdiğiniz takdirde çok makul bir fiyat.”
  İstimlaklar ilgili devlet bakanlığından para istediklerini kaydeden Vali Duruer Kentsel dönüşüm projesi ile epey mesafe aldıklarını söyledi.
  Devlet bakanlığından destek geldiğini 1 sene içerinde alt yapı, 2 yıl içerisinde görsel rahatsızlığı ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirten Vali Duruer Konuşmasını şöyle tamamladı “ İstimlaklarla ilgili en son da 15. kamu binasını yıktık. Eski hastanenin çevresindeki elektrik direklerini görsel kirliliği tamamen kaldırıyoruz. Birinci cadde merkezinde Altıntaş iş merkezinin 2 katını satın aldık. 350 bin liraya satın aldık. Şu an iskelesi kuruluyor onu da bir ay içerisinde yıkacağız. Görsel rahatsızlığa mani olacağız . Yaptığımız her işin kuruş dahil hesabını veririz. İstimlaklar ilgili devlet bakanlığından para istedik. İnşallah 7 milyon lira para geldiği zaman şehirdeki görsel kirliğin büyük kısmını halletmiş olacağız. Özellikle birinci cadde üzerindekiler Vatandaşlarımız zaten çoğu razı. Kentsel dönüşüm projesi ile epey mesafe almışız. Herkeste bunun yapılacağına inanmış vaziyette. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Bugünlerde başbakan yardımcısı ve bakanlarımız da gelecek. Bu çalışmaları anlattığımız zaman ciddi bir şekilde destek veriyorlar. Milli eğitim bakanı müsteşarı geldiğinde birkaç yeri gezdirdik sadece aldığımız destek toplam 3-4 milyon lira. Bakanlar geldikten sonra desteğin daha fazla artacağın kanaatindeyim. Finans konusunu çözebileceğim kanaatindeyim. Çözdüğümüz zamanda zaten hızlı bir şekilde 1 sene içerinde alt yapı ve 2 yıl içerisinde görsel rahatsızlığı ortadan kaldırma şansına sahip olacağız. Belki iddiadır dersiniz ama Yaptıklarımız bunu yapacağımızın delilidir.”

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin Kentsel Dönüşüm Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş