Mardin Gönüllüleri Mardin’de Telkari sanatını öğrendi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin Gönüllüleri Mardin’de Telkari sanatını öğrendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Gönüllüleri Mardin’de Telkari sanatını öğrendi

  [​IMG]

  Mardin’de rölöve çalışmalarını yapmak üzere, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi koordinatörlüğünde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden oluşan Mardin Gönüllüleri Mardin’de Telkari sanatını öğrendi.
  Mardin’e gelen 43 stajyer Mimar Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şubesini ziyaret etti. Sakatlar Derneği Mardin Şubesi Başkanı Hasan Anuk genç mimarlara telkarini nasıl yapıldı konusunda bilgi verdi. Gümüş telkari hakkında bilgi alan Stajer Mimarlar Telkari işledi.
  Sakatlar Derneği Şube Başkanı Anuk, Şu ana kadar 260 engelliye tekleri sanatını öğrettiklerini, telkari öğrenen engellilerin kendi işlerini kurma fırsatı bulduklarını söyledi.
  Amaçlarının bütün engelliye bu sanatı öğreterek iş bulma olanaklarını artırmak istediklerini kaydeden Anuk “ Türkiye Sakatlar Derneği Mardin şubemiz1997 yılında kuruldu.70 kişi ile başladık şu ana kadar 9 bin 16 tane üyemiz var. 2000 yılında biz gümüş işlerine başladık. Şu ana kadar toplam 260 engelli arkadaşımızı bu konuda ustalaştı. Tek hedefimiz Engellirin toplum daha barışık olmalarını ve engellilerin herkese var olduklarını göstermeye çalışıyoruz. Birçok engelli arkadaşlarımız kendi işlerini kurdu. Şu anda bu atölyede 18 kişi telkari üretiyor. Her altı ayda bir değiştiriyoruz arkadaşlarımızı böylece herkese öğretme şansımız oluyor. Bizler balık yemeği değil balık tutmasını öğretiyoruz. Ve Bizde ayrım yapılmıyor. Müslüman, Süryani Hıristiyan, Kürt Türk Arap her dilden ve her dinden arkadaşlarımız mevcut. Burada herkes kardeşçe çalışıyor.” Dedi.
  Gümüşün iğne oyası ya da danteli diyebiliriz Telkâriye. saç teli inceliğindeki gümüş tellerle yapılan el dokumasına telkari denildiğini ve tarihçesinin çok eskilere dayandığını vurgulayan Anuk Şöyle Dedi; “ Malzeme olarak daha ziyade altın ve gümüşün kullanıldığı kuyum sanatı, geleneksel maden işçiliğinde ayrıcalıklı bir yere sahip. Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre telkâri tekniğinin M.Ö. 3000 yılından beri Mezopotamya’da ve M.Ö. 2500’den bu yana da Anadolu’da kullanıldığı anlaşılıyor. 15. yüzyıldan sonra özellikle Güneydoğu Anadolu’da çok gelişen telkârinin doğup büyüdüğü ve var olduğu yer, Mardin ve Midyat ilçesidir. Bugün buralarda telkârinin büyük ustaları, diğer el sanatlarında olduğu gibi zanaatla sanat arasında seyr ü sefer yapan mesleklerinin getirdiği bütün nimet ve külfetlere razılar. Burada engelli kardeşlerimiz el emeği ve alın terinin, kanaat etmenin büyük sır olduğunu bilerek eserlerini yaşatmaya ve geleceğe taşımaya devam ediyorlar.”
  Gurup gönüllülerinden İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Mortan ise, Buradaki yapılan telkari işlerinin çok değerli olduğunu belirterek “ Rölöve çalışmaları için 43 gönüllü stajyer mimarlarımızla Mardin’e geldik. Buradaki telkari çalışmalarını yerinde görme şansımız oldu. İnanılmaz bir el emeği göz nuru var. Ustaların ellerinde şekilden şekile giren takılar insanı mest ediyor. Gördük ki Kuyumculuk sektöründeki endüstrileşmeyle yaşam alanı daralan sanatın ustaları telkari işlemeciliğini bugüne kadar taşımayı başarmış.” Dedi.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin Gönüllüleri Mardin’de Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş