Mardin Deyrulzafaran Manastırında bir milyon yıl öncesine ait yılan fosili bulundu

'Mardin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mardin Deyrulzafaran Manastırında bir milyon yıl öncesine ait yılan fosili bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin'de bulunan bin 500 yıllık geçmişe sahip Deyrulzafaran Manastırı'nda bir taşın üzerinde bir milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen yılan fosili bulundu.

  [​IMG]  Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay, Deyrulzafaran Manastırı'nda yapılan araştırma sonucunda taş üzerinde yılan fosiline rastladıklarını belirterek, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, fosilin en az bir milyon yıl önceye ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Bir milyon yıl önce bölgede hayvan varlığının yoğun olduğu yönünde bilgiler bulunduğunu anlatan Beliktay, ''Bu fosiller, jeoloji tarihi açısından oldukça önemlidir. Bu yılanın kobra yılanı olduğu yönünde tespitler söz konusu. Bu fosilleri turizme kazandırabiliriz. Halkımızdan bu tür değerlerin korunması ve sahip çıkılması yönünde duyarlılık bekliyoruz. Yılan fosilinin üniversitelerce araştırılması için girişimlerde bulunacağız. Daha önce de Artuklu Üniversitesi arazisinde Taş Devri'nden kalan Paleolitik kalıntılar, 'Harabe Halale' olarak adlandırılan bölgede ise çeşitli dönemlere ait kalıntılar bulunmuştu. Şimdi de manastırda yılan fosili ortaya çıkması Mardin tarihi açısından önemli bir araştırma konusu olabilir." dedi.


  Deyrulzafaran Manastırı görevlisi Kermo Çilli, gezi esnasında bu fosilin keşfedildiğini söyledi. Çilli, "Yılan fosilinin ortaya çıkmasından sonra turistlerin yoğun ilgisini çektik. Araştırmacıların gelmesini bekliyoruz. Fosilin bir milyon yıl olup olmadığını araşracaklar." diye belirtti.

  Manastırda restorasyon çalışması esnasında yılan fosilinin keşfedildiğini belirten manastırda restorasyon çalışmasını yürüten işçilerden Tuncay Aras ise "Yılan fosilinin geçmişinin bir milyon yıla dayandığını yetkililerden öğrendik. Gerçekten heyecan verici bir durum. Mardin açısından da çok önemlidir." şeklinde konuştu.
  Kaynak: mardinlife.com​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin Deyrulzafaran Manastırında Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş