Mardin 1. Uluslararası Resim Sempozyumu Başladı

'Mardin Tanıtımı' forumunda YıLMaZ tarafından 5 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. YıLMaZ

  YıLMaZ Üye

  Mardin 1. Uluslararası Resim Sempozyumu Başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin 1. Uluslararası Resim Sempozyumu Başladı…


  Mardin 1. Uluslararası Resim Sempozyumu kapsamında “Medeniyetler Buluşması” konulu panel başladı.
  Atatürk Kültür Merkezi Salonunda yapılan Mardin 1. Uluslararası Resim Sempozyumu kapsamında düzenlenen panele Vali Hasan Duruer, Vali Yardımcıları Şenol Koca, Yavuz Selim Süzer, A.Ferhat Özen, Kızıltepe ilçe kaymakamı Osman Tunç, Yeşilli Kaymakamı Murat Girgin, Davetli Sanatçılar, Kurum Amirlerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
  [​IMG]
  “Mardin 1.Uluslararası Resim Sempozyumu”na katılan sanatçıları Mardin’de ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sempozyumun açılış konuşmasını yapan Vali Hasan Duruer “ Mekanın, zamanın ve insanın ruhu olduğu gibi şehirlerin de insanı kuşatan bir ruhu vardır. Mardin’in ruhu da sanatçılar, şairler, mimarlar, sinemacılar ve fotoğrafçılar için eşsiz bir ilham kaynağı, aynı zamanda hoşgörü ve barış için de örnek bir şehirdir.
  Ezan seslerinin çan seslerine karıştığı Mardin, Putperestlikten Yezidiliğe; Yahudilikten Hıristiyanlığa ve Müslümanlığa kadar çeşitli dinlere mensup insanların gönül rahatlığıyla inançlarını yaşadığı bir hoşgörü merkezi olma özelliğini hiç bir zaman kaybetmemiştir.
  Bu nedenle Mardin’in Medeniyetler İttifakı Kavramının anlamını daha fazla taşıdığını düşünüyorum” dedi.
  Mardin demek; Hoşgörü, medeniyet ve sevginin mekanı, asalet şehri demektir diyen Duruer konuşmasını söyle sürdürdü; Mardin’in bu hoşgörü ve asaleti yapılarına da yansımıştır. Evler insanlar gibi birbirlerini rahatsız etmeden, birbirlerine destek olurcasına bir merdiven oluştururlar. Evlerden yapılmış bir merdivenle Babil Kulesi gibi göğe yükselir Mardin… Böylece her ev Mezopotamya ile kucaklaşır bu şehirde.
  Sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda globalleşen bir dünyada karşılıklı anlayışa ulaşmanın yolu, kültürel anlamdaki bilgilerin daha derinleşmesi ve medeniyetler arasındaki işbirliğinin artmasından geçtiği düşüncesinde olduğunu ifade eden Vali Duruer, Eğer bir problem varsa, mutlaka çözümü de vardır. Çözüm için mutlaka diyaloğa ihtiyaç olacaktır. Bu diyalog sağlanırsa tarihi, kültürel ve siyasi problemlerin çözüme kavuşması daha kolay olur.
  Farklılıkları bir çatışma nedeni olarak görmek medeniyet olamaz. Kültürel farklılıklara daha duyarlı ve Medeniyetler arası diyaloğa daha açık bir dünyanın oluşması için küresel diyalog ve paylaşım kritik önem taşıyor.
  Küresel bir barış için, dünya dinleri ve kültürleri arasında sıkı bir iletişim ve diyalog köprülerinin kurulması gerekir.
  Bu gök kubbe altında insanoğlunun tarihi birikiminin ürünü olan her kültür saygın ve değerlidir. İşbirliğin temeli; birbirini anlama, önyargısız diyalog kurma, karşısındakini öteki olarak dışlamamaktır”dedi
  Açılış konuşmalarından sonra Uluslararası Medeniyetler Buluşması panelin sunumu Abdulkadir Günyaz Başkanlığında, Prof. Dr. Kaya Özsezgin ve Ümit Gezgin tarafından yapıldı.
  Uluslar arası Medeniyetler buluşması panel sunumunun başkanlığını yapan Abdulkadir Günyaz, Mardin’in, Toledo gibi çok özel bir kent olduğunu belirtti. Günyaz “ Mardin eşi benzeri çok nadir bulunan bir kenttir. Bu güzel eserlerin korunması için bir Mardin cam fanos içine alınsın öyle bir muhafaza edilsin, gerekirse trafikten yoksun bırakılsın gerekirse sadece elektrikli araçlarla ulaşım yapılsın, bu muhteşem şehir, egzoz dumanında muhafaza edilmelidir. Bana kalırsa İstanbul’u değil Mardin’i Kültür Başkenti ilan edilmek gerekirdi. Tabi ki İstanbul özel bir şehirdir. Avrupa’da İstanbul ile kıyaslanacak bir şehir varsa Roma’dır. İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesinde 40. sırada yer verilmiştir. Zirâ İstanbul’un ilk üçte değerlendirilmesi gerekirdi” dedi.
  Mardin, tarih öncesinden Sasani, Emevi, Abbası, Artuklu, Selçuklu dönemlerine kadar uzanan çok eski bir tarihi söz konusu ve katılımsal bir zenginlik ile bugüne geldiğini ifade eden Abdulkadir Günyaz, sözlerine şöyle devam etti “Mardin’de, 1071’den sonra türlü inançlar arasında, Araplar, Türkler, Türkmenler, Süryaniler , Keldaniler, Müslümanlar, Hıristiyanlar , Ermeniler, ve bir miktarda Musevi topluluktan söz edelebilir. Mardin’de, bu kavimlerin ırkların, dinlerin, dillerin kaynaştığı ve büyük bir hoşgörü içinde uzun asırlardır beraberce yaşadıkları müthiş bir sanat ve taş işçiliği mevcuttur. Deyrulzaferan ve Duyrulumur Manastırı, Kiliseler, Camiler, Medreseler Mardin’e müthiş bir zenginlik katmıştır. Öyle bir zenginlik ki Mardin’de dolaşırken gördükleriniz karşısında şaşırmamak mümkün değildir” dedi.
  Konukların soru ve görüş alış verişi sonrasında Panel sona erdi.

  Kaynak:kiziltepeajansi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin Uluslararası Resim Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş