Marco Polo-Marco Polo Kimdir-Marco Polo Hayatı-Marco Polo Biyografi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Marco Polo-Marco Polo Kimdir-Marco Polo Hayatı-Marco Polo Biyografi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Marco Polo-Marco Polo Kimdir-Marco Polo Hayatı-Marco Polo Biyografi


  Doğumu 1254
  İtalya / Venedik Ölümü 1324

  Marco Polo'nun, babası ve amcasıyla Çin'e ulaşması
  Marco Polo'nun dünya seyahat haritası
  Marco Polo'nun Il Milione isimli kitabının sayfalarından biri Marco Polo (d. 1254, Venedik - ö. 1324) İtalyan gezgin. Venedikli bir tüccarın oğludur. Çocukluğunda, Karadeniz ve Akdeniz'deki ticaret merkezlerine uğrayan babasıyla yolculuklar yaptı.

  Dünya seyahati Papa 9. Gregorius, babası ile amcasını Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirdi (1271). Marco Polo, onlarla birlikte Hanbalık'a (Pekin) gitti. Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları, Gobi Çölü, ve Çin'i dolaştı. 2,5 yıl kadar süren bu yolculuklarından sonra Kubilay Han'ın verdiği görevle 17 yıl doğu ülkelerini dolaştı. Tarih, etnografya ve coğrafya incelemeleri yaptı.

  Kubilay Han tarafından görevlendirilmesi 1292'de babası ve amcasıyla birlikte, İran Şahı ile evlenecek bir prensesi ***ürmekle görevlendirildi. Deniz yolunu seçerek, 14 gemi ve 600 kişiyle yola çıktılar; Koromandel kıyıları ve Dekkan yarımadasını dolaşarak Hürmüz limanına vardılar. 18 ay süren bu zorlu yolculuk sonunda geriye 20 kişi kaldı.


  Kitabı 1295'te Venedik'e dönen Marco Polo, yeniden ticarete atıldı. Ancak Cuzzolo savaşından sonra Cenevizliler'e esir düştü (1298). Tutukevinde kaldığı süre içinde, arkadaşı Rusticheollo do Pisa'ya yolculuk anılarını yazdırdı. Çeşitli halkların toplumsal hayatlarını, törelerini ince ayrıntılarıyla anlatan bu kitap, coğrafya bilgilerinin yanısıra etnolojik ve sosyolojik değer taşımaktadır. Il Milione adıyla birçok kez yayımlanan eser Uzakdoğu ve Afrika'nın Avrupa'da tanınmasına katkıda bulundu.


  Aynı zamanda Italo Calvino'nun Görünmez Kentler adlı kitabının da başkahramanıdır. Kubilay Han, Marco Polo'ya şehirleri görüp anlaması için görev verir. Marco Polo da kendi gözüyle gezdiği şehirleri anlatır. Ancak bu bilgiler yeni yerler fethetmek için gerekli bilgiler değildir.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marco Polo Marco Forum Tarih
Club Marco Polo Bilgileri Resimleri Kemer Antalya Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 7 Haziran 2010
Marco Polo Kimdir Düşünürler-Filozoflar 9 Mart 2010
Marco Zanetti Kimdir?-Marco Zanetti Hayatı-Marco Zanetti Biyografisi-Hakkında Yerli - Yabancı Sporcular 12 Eylül 2009
Marco ve Gökdeniz geliyor Trabzonspor 16 Ocak 2009
Etnoloji ve Antropoloji ne demek kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 28 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş