"Maradona sansürü" krizi

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  "Maradona sansürü" krizi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Biz yasaklı siteleri tartışırken, Dünyanın diğer ucunda "Maradona sansürü" krizi yaşanıyor.


  İnternete uygulanan sansür sadece bizim değil, birçok ülkenin gündemini meşgul ediyor. Arjantin'de yaşanan "Maradona krizi" de bunun en son örneği.
  Daha önce de bir çok yasaklama kararına imza atan Arjantinli bir savcı, son olarak arama motorlarından, ülkenin efsanevi futbolcusu Maradona ile ilgili bazı sayfaları filtrelemesini istedi. İşin ilginç kısmı ise, arama devi Yahoo'nun bu birkaç sayfayı filtrelemek yerine, Maradona ile ilgili tüm arama sonuçlarını ortadan kaldırmış olması.
  Buraya tıklarsanız, Yahoo Arjantin'in Maradona ile ilgili arama sayfasının ne halde olduğunu görebilirsiniz. Sayfanın altındaki not ise şu şekilde: "Alınan mahkeme kararı, ilgili arama sonuçlarını listelemememiz konusunda bizi zorluyor. Bu yüzden sonuçları geçici olarak gösteremiyoruz."
  Yahoo, tüm sonuçların filtrelenmesini, Arjantin'de konuşulan dilin karmaşık olması şeklinde açıklıyor. Yahoo'ya göre dilin karmaşıklığı, site site filtrelemenin çok sağlıklı olmamasına neden açabilir ve sonuçta büyük cezalarla karşılaşılabilir.
  Google Arjantin ise, tüm sonuçları ortadan kaldırmak yerine, bahsi geçen sayfaları filtreliyor. Yapılan açıklama ise "bir yargıç bazı sayfaları filtrelememizi isterse biz de o sayfaları filtreleriz, tüm sonuçları filtrelemeye gerek görmüyoruz" şeklinde.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maradona sansürü krizi Forum Tarih
Diego Armando Maradona (Diego Armando Maradona Hakkında) Yerli - Yabancı Sporcular 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş