Maraş Tarihi - Kahramanmaraş Tarihi

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Maraş Tarihi - Kahramanmaraş Tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Maraş Tarihi - Kahramanmaraş Tarihi


  11.yüzyılın sonlarında Anadolu'ya kesin olarak yerleşen Türklerin egemenliğinde kaldı.1243'te Moğol İşgaline uğrayan Maraş,II.Anadolu Beylikleri devrinde Dulkadiroğullarının oldu.1516'da Osmanlı egemenliğine geçen Maraş, 1516-1919 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kaldı.Mütareke Döneminde önce İngilizler,sonra Fransızlar tarafından işgal edildi.

  Kurtuluş Savaşı dönemi

  Maraşın kurtuluş savaşındaki yeri için Kurtuluş Savaşı, özellikle Türk-Fransız Cephesi ve Maraş Savunması makalelerinde anlatılmaktadır. Kurtuluş Savaşı`nda kahramanca düşmanlara saldırmış ve onları yenmişlerdir.Atatürk ise bu davranışa karşılık Maraş iline şimdiki adı ile Kahramanmaraş adı vermiştir.
  Halkı direnişe sevk eden olaylar şöyle gelişti:Fransız işgalinin ilk günlerinde Maraş kalesinden Türk bayrağı indirildi.Fakat,halk tekrar astı. Sütçü İmam Olayı:Yolda Müslüman kadınlara taciz eden 3 Ermeni asker civardaki kahvelerden birinin müdahalesiyle karşılaştı.Kahvedekilerden 1 kişi öldürüldü, 1'i de yaralandı. Fakat, Sütçü Ali Hoca (Sütçü İmam) olaylara müdahale ederek 2'sini öldürdü. Direnen Maraş halkı 1920 yılında işgalden kurtuldu. 1921 yılında Ankara Antlaşmasını imzalayan Fransa Antep, Urfa ve Maraş'ı boşalttı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maraş Tarihi Kahramanmaraş Forum Tarih
Kahramanmaraşın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Kahramanmaraş Tanıtımı 17 Ekim 2011
Kahramanmaraşta Bulunan Tarihi Yerler Kahramanmaraş Tanıtımı 31 Ocak 2011
Kahramanmaraş Kalesi - Kahramanmaraşın Tarihi ve Turistik Yerleri Kahramanmaraş Tanıtımı 10 Ağustos 2009
Sütçü İmam Türbesi - Kahramanmaraş Sütçü İmam Türbesi-Kahramanmaraşın Tarihi Yerleri Kahramanmaraş Tanıtımı 10 Ağustos 2009
Kahramanmaras'in Tarihi Yerleri (Kahramanmaras Hanlari , Kopruleri , Hamamlari, Kaleleri) Akdeniz Bölgesi 8 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş