Manyak Kime Denir?

'Psikoloji' forumunda DilzaR tarafından 26 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Manyak Kime Denir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Toplumda bir çok insan, birisine kızdığında; "manyak mısın, deli misin?" diye söylenir ve öfkesini, tepkisini bu şekilde yansıtır.

  Peki nedir manyaklık, nedir delilik?

  Genelde toplumun geçerli tayin ettiği düşünceleri, değer yargılarını, davranış özeliklerini göstermeyen ve "topluma aykırı" olan insanlara manyak veya deli denir.akılla, mantıkla bağdaşmayan düşünce, duygu ve davranışlar sergilendiğinden dikkat çeker... Herkese bir değişik bakar. Kimisi acıyarak, kimisi ne olduğu anlamaya çalışarak bakar, kimi alay eder, gülüp geçer... "Her mahallenin bir delisi olur" lafı nerdeyse bir özdeyiş olmuştur.

  Psikoloji ve psikyatrinin bazı ekolleri, deliliği hastalık olarak kabul etmekte, farklı bir boyutta yaşama olarak kabul etmektedir...

  Delilik; düşünce, duygu ve davranış alanındaki sapmalar,bozukluklarla karakterizedir. Örneğin şizofrenin paranoid formunda kışı, kendisinin takip edildiğini, yemeklerine zehir konduğunu düşünebilir. Perdelerini sıkı sıkı kapatıp, evin içinde divan altlarını arayıp, radyo-tv içinde gizli cihaz araştırabilir. Radyo ve TV'deki bazı konuşma dizileri kendine yorumlayabilir.

  Hezeyanların doğrultusunda çıkarabilir. Örneğin çok büyük bir insan olduğunu, dikkatli olması gerektiği sonucunu çıkarabilir. Kendisine görev verileceği, haber beklemesi gerektiği yargısına varabilir.
  Kimi hasta "mehdi" olduğunu, "Hz isa" olduğunu, dünyayı kurtaracağını söyler. Allah'la konuşan, ondan vahi alan, kendini peygamber ilan eden hastalar çıkmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manyak Kime Denir Forum Tarih
Yeni Manyak Nickler Sözler 2017 Msn nickleri Güzel Nickler 12 Nisan 2011
Manyak Msn Nickleri - Komik Niçkler - Süper Msn Nickleri Komik Nickler 20 Ocak 2010
kopuk sözler Kopuk Komik Sözler manyak kopuk nickler Komik Nickler 20 Ocak 2010
nalan manyak klip Müzik Videoları 28 Aralık 2009
İşte karşınızda yeni bir tür:Manyak Dükkan Dizisi Diğer Yerli Diziler 18 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş