Mantar Zehirlenmesi Belirtileri

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mantar Zehirlenmesi Belirtileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mantar Zehirlenmesi  Ağaçlıklar arasında, kırlarda, kendiliğinden yetişen mantarların zehirsizlerini zehirlilerinden ayırmak çok zordur...
  Bu sebeple, zehirsiz olduğundan emin olmadıkça kır mantarı toplayıp yememelidir. En garantisi, seralarda özel olarak yetiştirilen ve marketlerde Ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan mantarlardan alıp yemelidir.


  ZEHİRLİ MANTARLAR:
  Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine "Amanita Muscarina" ve  "Amanita Phalloides" adı verilen iki cins zehirli mantar sebep olmaktadır.
  A.Muscarina'nın zehiri yüksek ısıda bile tesirini kaybetmediğinden; bu cins mantarlar pişirilerek yense dahi üç Saat içinde zehirlenme belirtileri gösterirler.
  Belirtileri:  *Göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, kusma ve karın ağrısı ilk belirtileridir.  *Bu belirtileri takiben karın adalelerinde kramplar, ishal, baş dönmesi, kas seyirmesi ve göz bebeklerinde küçülme görülür.
  Aman Dikkat!  *Hasta doktora yetiştirilmediği zaman şok ve koma hali kaçınılmaz olur ve solunum yetmezliğinden ölümle neticelenir.
  A.Phalloides cinsi mantarların zehiri ısıya dayanıksız olduğundan; pişirilerek yendiği takdirde ağıryemekten 6 ila 24 saat arasında ortaya çıkmaya başlar.


  Belirtileri:  *Karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi genel zehirlenme belirtilerine ilaveten idrar çıkaramama görülür.  *A.Phalloides'in zehiri, en büyük tesirini karaciğer üzerinde gösterir. Tedavi edilmediği takdirde, karaciğer harabiyetine bağlı olarak sarılık ortaya çıkar. Bir hafta içinde hasta kaybedilir.
  Ne Yapmalı?  *Mantar yendikten sonra, zehirlenme belirtileri görülür görülmez hasta kusturulmalıdır.


  *Parmakla küçük dile dokununca kusma temin edilemiyor ise, Tuzlu Su veya ipeka şurubu verilerek kusma sağlanmalıdır.


  *Kusma ile ishal, aslında vücudun kendi kendine aldığı bir savunma şeklidir. Her iki durumda da vücut zehiri dıarı atmak istemektedir. Eğer kusmadan sonra ishal görülmez ise; mushil verilerek hastanın barsakları boşaltılmalıdır.


  *Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkün ise, mantar örneği de beraberinde ***ürülmelidir.


  *A.Muscarina cinsi mantar zehirlenmelerinde deri Altına veya damar içine "atropin" verilmesi en tesirli tedavi şeklidir.


  *A.Phalloides cinsi çiğ mantar zehirlenmelerinde ise damardan "dekstroz" verilir. Ayı zamanda karbonhidratça zengin bir diyet uygulanır. Bu tür zehirlenmelerde Atropin'in bir tesiri yoktur.  Mantar Zehirlenmesi,yazısı sadece bilgilendirme içindir. Hiç bir zaman kendi kendine tanı ve tedavi amacını taşımaz. Mantar Zehirlenmesi ile ilgili sağlık probleminiz varsa mutlaka Doktorunuza danışmanız gereklidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Forum Tarih
Mantar Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 4 Ekim 2010
Mantarlar bitki mi neden kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Ocak 2017
Mantarların insan hayatındaki önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 18 Ağustos 2015
kültür mantarı yetiştiriciliği ve kurulum maliyetii Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Aralık 2014
Mantarların Hayatımızda Önemi Kompozisyon Örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş