Mantarın Zararları Nelerdir?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mantarın Zararları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mantarın Zararları Nelerdir?
  Mantarın zararları hakkında bilgiler


  Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir. Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu konuda uzman olmadığı takdirde zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir. Zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur.

  Yenebilen ve zehirli, mantarlar yan yana yetişebilirler. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantarbilimci ayırt edebilir. Zehirli mantarların tadı yenebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz.

  Mantarların insan ve hayvanlarda oluşturduğu hastalıklara genel anlamıyla “mikoz” denir. Tropikal ülkelerde mikozlar yaygındır. AIDS, kanser, şeker hastalıkları, organ nakli gibi durumlarda doğal veya yapay olarak bağışıklık sistemi baskılanığı için mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Mantar sporları havaya karışarak insanda alerji ve astıma sebep olabilirler. Bitkilerde parazitik mantarlar hastalıklara neden olurlar. Özellikle tek cins ürüne dayalı tarımda (patates, pirinç gibi) büyük kayıplara yol açabilirler. Örneğin 1840′lı yıllarda İrlanda’da baş gösteren kıtlığa patates mildiyösü (Phytophthora infestans) neden olmuştur. Bu felaketten dolayı bir milyondan fazla insan ölmüştür. 1943′de ise Bengaldeş’de Helminthosporium oryzae diye bilinen tür, pirinç ürününü yok ederek kıtlığa neden olmuştur.
   

 2. zehirli mantarlar hangileridir
   

 3. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  ülkemizde yetişen zehirli mantar çeşitlerinin isimleri;

  Ağulu Mantar
  Yalancı Dede Mantarı
  Al Sinekçi Mantarı
  Ölüm Meleği

  Zehirli mantarları kolayca tanımak için pratik ayrım noktaları yoktur. Bu nedenle iyi tanınmayan, yabani, bilinmeyen mantarların yenmemesi gerekir.
   

 4. biraz yanlış gibi geliyo hadi hayırlısı
   

 5. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Zararları ve zehirlenme

  [​IMG]
  Mantarlar bitkilerde çoğunlukla hastalığa neden olurlar.


  Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir
  . Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu konuda uzman olmadığı takdirde zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir. Zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur.

  Yenebilen ve zehirli, mantarlar yan yana yetişebilirler
  . Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantarbilimci ayırt edebilir. Zehirli mantarların tadı yenebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz.

  Mantarların insan ve hayvanlarda oluşturduğu hastalıklara genel anlamıyla "mikoz" denir[9]
  . Tropikal ülkelerde mikozlar yaygındır[3]. AIDS, kanser, şeker hastalıkları, organ nakli gibi durumlarda doğal veya yapay olarak bağışıklık sistemi baskılandığı için mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir[10]. Mantar sporları havaya karışarak insanda alerji ve astıma sebep olabilirler. Bitkilerde parazitik mantarlar hastalıklara neden olurlar.Bazı mantar türleri bitkiler üstünde yaşar ve besinini bitkilerden sağlar.Bitki öldüğündeyse kendi besinini üreterek yaşamını sürdürür. Özellikle tek cins ürüne dayalı tarımda (patates, pirinç gibi) büyük kayıplara yol açabilirler. Örneğin 1840'lı yıllarda İrlanda'da baş gösteren kıtlığa patates mildiyösü (Phytophthora infestans) neden olmuştur. Bu felaketten dolayı bir milyondan fazla insan ölmüştür. 1943'de ise Bengaldeş'de Helminthosporium oryzae diye bilinen tür, pirinç ürününü yok ederek kıtlığa neden olmuştur.

  Ayrıca, mantarlar hakkındaki yanlış inançlar da zehirlenme olaylarını arttırıcı etki yapar
  . Zehirli mantarları salyangozların yemediği, ağaçlarda yetişen mantarların zehirsiz olduğu, mantarı yoğurtla yemenin zehirlenmeyi önlediği, zehirli mantarların iç kısmının koparılınca mavileştiği ve kurutulmuş mantarların zehirlemediği gibi bilgiler yanlıştır. Bu bilgilere güvenerek mantar yemek kesinlikle doğru değildir.

  Mantarlar, ılıman iklimlerde elbiselerin, kameraların, teleskopların, mikroskopların ve diğer optik malzemelerin küflenerek zarar görmesine neden olurlar
  . Petrol ürünleri, deri gibi organik maddeler de mantarların besin olarak kullandığı ürünlerdir. Çürükçül mantarlar aynı zamanda tomruk ve kerestelerin, ağaçtan yapılmış eşyaların çürüyerek kullanılamaz hale gelmesinden de sorumludurlar. Ayrıca evlerde, marketlerde besinleri bozarak milyarlarca dolarlık zarara neden olurlar. Gıdalarda oluşturdukları mikotoksinlerle toksik zehirlenmeler yol açabilirler. Özellikle okratoksinler ve aflatoksinler, böbreklerde ve karaciğerde hasarlara neden olurlar. "Çavdar mahmuzu" diye bilinen mantar, çavdarın ununa karışıp yenmesiyle ergotizm denilen hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık hayvanlarda ve insanlarda yavru düşüklüğüne neden olmakta ve ölümlerede yol açabilmektedir. Bazı mikotoksik mantarlar Vietnam ve Afganistan'da biyolojik silah olarak kullanılmıştır.

  Kaynak: wikipedia.org
   

 6. ya maya mantarının zararlarını biri yazsn acilll :(
   

 7. yanlıs gıbı supelerım var
   

 8. ya ben hiç doğru deil diye düşünüyorum
   

 9. mantarın zaraları nelerdir?
   

 10. mantarın zararları kısaca acil
   

 11. ya ne bilim ben Ağulu Mantar
  Yalancı Dede Mantarı
  Al Sinekçi Mantarı
  Ölüm Meleği
  ni
   

 12. ne olur mantarın zararları acillllllllllllllllllllll
   

 13. ya siz buraya mantarların zaranı yazmamışsınızki hangi mantarın yenildiğini yazmışsınız....
   

 14. Dogru degil baskasini yazin dogru ve kisa
   

 15. zehirli mantarların isimi çokk acil
   

 16. Madde madde gerekiyor bana
   

 17. kültür mantarının zararları nelerdir?
   

 18. siz burda bence nasıl tehlikeli olduğunu anlatmışsınız
   

 19. arkadaşlar mantarlarınn zararları nedirrrrrr :D acillllllllll
   

 20. Mantarlar bildigimiz gibi agaçların altında bulunur . Kültür mantarları hariç diger mantarları yemek uygun degildir . Genelliklede köy mantarları eger kültür mantarlarına benzemıyor ve büyük ise zararı çok fazladır. Köy mantarlarının şekli birbirinden farklı ve büyük ise %90 'ı zehirlidir ve tüketmek uygun degildir. Başka bir sorunuz var ise sitemize başvurabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mantarın Zararları Nelerdir Forum Tarih
Mantarın İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir? Doğa ve Bitkiler 15 Haziran 2011
Kanlıca Mantarının Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 7 Kasım 2010
Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu -Tırnak Mantarın Tedavisi El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Eylül 2010
Şişe Mantarından Notluk Yapımı Hobiler Ve Videolar 28 Şubat 2010
Mantarın Saklanması Pratik Bilgiler 15 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş