Manisa Yöresel Erkek Kıyafetleri - Manisa erkek giyimi

'Manisa Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Manisa Yöresel Erkek Kıyafetleri - Manisa erkek giyimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manisa erkek kıyafetleri, manisa yöresel erkek giysileri,manisa yöresi erkek giyimi,manisa yöresel erkek kıyafetleri

  Manisa Erkek Giysileri

  Geleneksel erkek giysilerini yörede kullanılırken bulmak mümkün değildir. Bu giysiler yerini hızla çağdaş giysilere bırakmıştır. Ancak halk oyunları gösterilerinde orijinallerine uyularak yapılan giysiler giyilmektedir. Başta kırmızı renkli fes bulunur. Fesin üzerine rengarenk iğne oyaları ile süslenmiş yazma sarılır. Bedene ham bez ya da çitare denilen kumaştan yapılmış, yakasız, önden açık uzun kollu gömlek giyilir.

  Gömleğin üzerine dar kesimli, boyu göğüs altında biten, uzun kollu, içi astarlı cepken giyilir. Cepken genellikle mavi veya gri gabardin ya da çuha kumaştan olup, önü, arkası ve kolları sırma veya siyah kaytanla işlenir. Camedan ya da kartal kanadı denilen parça, cepkenin üzerine giyilir. Önü, cepkenin işlemelerinin görülebilmesi için açık ve düğmesizdir. Kanat denilen parçalar bedene omuzdan dikilmiştir. Tüm beden ve kanatlar siyah kaytanla işlenir.

  Zeybeklerin kötü hava şartlarından korunmak için poturun altına giydikleri “karadon”genellikle siyah renkte olur. Dar kesimli pantolon biçimindeki karadonun beli lastiklidir. Potur mavi veya gri kumaştan yapılır. Bacağın ön tarafına gelen kısmı siyah kaytanla işlenir. Beli uçkurlu olan potur, belden aşağı bol iner, ağı yoktur. Boyu diz hizasındadır. Bele, cepkenle potur arasındaki boşluğa 20 cm eninde, pamuklu ya da yün dokuma “bel kuşağı” sarılır. Bunun üzerine de şal kuşak sarılır. Dokundukları yere göre isimler alan bu kuşaklara “trablus kuşak” ya da “acem şalı” da denir. Kuşak belin ön kısmında fazla görünmez çünkü üzerine silahlık, tütünlük, köstek, pistov, peşkir gibi aksesuarlar takılır. Ayağa yünün ham renginde, nakışsız çorap giyilir. Körüklü çizme; siyah renkte, kösele tabanlı, içi deri astarlı olup konçu diz kapağına kadar uzanır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manisa Yöresel Erkek Forum Tarih
Manisa Yöresel Yemekleri - Manisanın Yöresel Yemek Kültürü Manisa Tanıtımı 8 Nisan 2011
Manisa Yöresel Kıyafetleri - Manisanın Yöresel Giysileri Manisa Tanıtımı 5 Nisan 2011
Manisa Yöresel Halk Oyunları - Manisanın Halk Oyunları Manisa Tanıtımı 3 Nisan 2011
Manisanın yöresel kıyafetleri - Manisa giyim kültürü Manisa Tanıtımı 26 Ocak 2011
Manisa yöresel kadın kıyafetleri - Manisa kadın giyimi Manisa Tanıtımı 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş