Manisa Lalesi, Küchenschelle, Pulsatilla vulgaris

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Manisa Lalesi, Küchenschelle, Pulsatilla vulgaris konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manisa Lalesi, Küchenschelle, Pulsatilla vulgaris

  MANİSA LALESİ

  Çok Zehirli
  [​IMG]
  [​IMG]
  Manisa Lalesi, Küchenschelle, Pulsatilla vulgaris MİLL., (Anemone pulsatilla L), Pulsatilla pratensis L.) MİLL., (Anemone itermedia SCHULT)

  Dağ Lalesi Numan Çiçeği Doğum Çiçeği Rahim Çiçeği  Familyası: Düğün çiçeğigillerden, Hahnenfupgewâchse, Ranunculaceae

  Drugları: Manisa lale otu; Pulsatillae herba

  Tıp?ta kökleri hariç bitkinin tamamı tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır, fakat çayı zehirli olması nedeni ile içilemez.  Giriş: Düğün çiçeğigillerin bir alt grubu olan Manisalalesigillerin takriben 30 civarında türü mevcuttur. Bunlardan taşlık (Leylak, Dikbaş ) Manisa lalesi; Pulsatilla vulgaris diye de anılan dağ lalesi ile çimenlik (Mor, Eğik baş, büyük) Manisa lalesi; Pulsatilla pratensis ismi ile anılan bu iki tür hemen hemen aynı maksatla kullanılır. Bu iki türü birbirinden ayırmak oldukça zordur ve şu faktörlere dikkat edilirse ayırt etmek mümkün olur. Leylek Manisa lalesi leylaki renkli dik başlı, taç yaprakları döllenme tozluklarının iki katıdır. Mor Manisa lalesinin başı eğik, rengi mor, taç yaprakları ile döllenme tozlukları hemen he[/font][font='Verdana','sans-serif']men aynı büyüklükte veya 2/3 büyüklüğünde, genellikle çimenliklerde yetişir bu nedenle çimenlik Manisa lalesi diye de anılır. Ayrıca yöresel olarak kullanılan Çin dağ lalesi; Pulsatilla chinensis,[ Amerika dağ lalesi; Pulsatilla nattallina ve siyah dağ lalesi; Pulsatilla nigricansi sayabiliriz.[/font]  [font='Verdana','sans-serif']Botanik: Yukarda da deyindiğim gibi leylak ve mor Manisa lalesi birbirlerine çok benzerler kullanırken ayrım yapılmaz. Boyları 20-50cm, çok yıllık, dikey olarak yükselir. Kökleri çok başlı ve başlarından demet demet çiçek sapları çıkar. Yaprakları 3-4 defa parçalanmış ince ipliğimsi kanat yapraklardan meydana gelir. Uzunca bir sap üzerinde bir tek çiçek bulunur, geriden çan şeklinde görülür ve taç yaprakları eliptik şekilde açık mor, mor veya leylak renkte ve de genellikle altı adettir. Çiçeklerin kupa yaprakları yoktur ve göbeğinde takriben 100 adet döllenme tozluğu bulunur ve bunlar genellikle altın sarısı renkte ve ortadaki leylaki veya mordur. Meyveleri yuvarlak ve üzerinde 30-40 adet 3-5cm uzunluğunda ipliğimsi uzantılar mevcuttur. [/font]  [font='Verdana','sans-serif']Yetiştirilmesi: Manisa lalesinin tohumları şubatta saksı veya seralara ekilir ve Nisanda fideleri bahçe ve tarlalara ekilir.[/font]  [font='Verdana','sans-serif']Hasat Zamanı: Manisa lalesinin kökleri hariç tamamı mart- mayıs aylarında toplanarak hemen işlenir, kurutulmaz, şayet kurutulursa birleşimindeki maddeler bozularak özellilerini kaybeder. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş?te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar?da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır. [/font]  [font='Verdana','sans-serif']Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

  Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

  Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.  Kullanılması; (Homeopatide):Manisa lalesi sadece homeopatide ve natürel ilaç yapımında kullanılmaktadır. Buna göre başta kadın hastalıkları özelliklede hormon yetersizliği ile kadınlarda adet halinin azalması, sancılı adet görme, adet kesilmesi, yumurtalıkların ağrıması ve yetersiz hormon üretmesi, doğum öncesi sancı yetersizliği, doğum sonrası rahmin küçülmemesine karşı kullanılır. Erkeklerde Husye (Haya) ağrısı, husyenin şişmesi veya sertleşmesi ve de husye kordonundaki ağrılara, Prostat şişme ağrıması ve iltihaplanmasına karşı kullanılır. Kadınlarda hormon anormallikleri nedeni ile baş ağrısı, migren, sinirlilik ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Ayrıca göz ve kulak iltihaplanması ve ağrılarına karşıda kullanılır.  Çay: Zehirli olması nedeni ile çayı içilmez.  Hastalığın belirtisi (Semptom):  Homeopatide: Taze Manisa lalesi otundan 50g ince ince doğrandıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine %70?lik 500ml Alkol (Etanol) ilave edilir. Güneş ışınlarından uzakta 4-6 hafta beklendikten sonra süzülerek homeopatide ismi ile anılan tentür elde edilir. Ana tentürden 1ml alınarak 99ml %70?lik alkolle (Etanolla) karıştırılarak D3 adını verdiğimiz tentür elde edilir ve ancak bu kullanılabilir. Bu tentürden günde 3-4 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır.  Posyonlar:

  Yan tesirleri: Zehirli olması nedeni ile damlası alınırken dikkat edilmesi gerekir. Zehirlediğine dair belirtiler; Şayet kişi önce telaşlı hareket eder sonra felç gibi hareketsizleşirse, Bulantı, Kendinden geçme, Nefesinin felç?e uğraması, Koma ve Böbreklerin zarar görmesi gibi...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manisa Lalesi Küchenschelle Forum Tarih
2017 Manisa nüfusu Manisa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Manisa nüfusu kaçtır? Manisa Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Manisa Nüfusu Manisa Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Manisa Nüfusu Kaçtır? Manisa Tanıtımı 29 Ocak 2013
2013 Manisa Anadolu Liselerinin Taban Puanları Liselerimiz 14 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş