Manisa El sanatları- Manisa El sanatları Hakkinda Bilgiler

'Manisa Tanıtımı' forumunda NeslisH tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Manisa El sanatları- Manisa El sanatları Hakkinda Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elsanatları ve Dokumacılık

  İlçemizde dokumacılık ve el sanatlarının tarihi bir özelliği vardır. Selendi yerleşim olarak lidya, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait özellikleri ve yerleşik olarak kalmış el sanatlarını bulmak mümkündür. Babadan oğula saklaya saklaya günümüze kadar gelen 400-500 yıllık dokuma eserlerinin muhafaza edildiği ve korunduğu bilinmektedir. Bu yüzden Selendi’nin dokumacılık ve el sanatlarında hala yaşayan bir yapısı vardır. Bir çok nakşetmişlerdir. Kertme,Karagöz,sarı, ve sinekli kilim adlarıyla değişik armonide kilim desenleri dokunur. Dokumaların ham maddelerini tamamen halk kendisi üretir ve yapar .Yün ve kıl hayvanlardan alındıktan sonra temizlik işlemine tabi tutulur,İplik haline kirmanla getirilir. Her dokumanın kendine has ipliği yine kadınlar tarafından eğrilir. Çorap örecekler,kalın ince,eldiven,halı,kilim,torba ayrı ayrı iplik kalınlığı elde edilir. Daha sonra bunların dokumaları yapılır. Zamanla dokuma olarak Yörük çadırları da yapılmıştır. Dokumalarda boya çok zaman halk kendisi yapardı. Son zamanlarda hazır boya kullanılmaya başlandı. Kök boya dediğimiz boyalarla yapılan dokuma ve el sanatları daha kaliteli ve kalıcı olmaktadır. Dokumacılık Demirci ve Kula ilçelerinden bir zamanlar gelir kaynağı olarak değerlendirilmekte idi. Son zamanlarda bu da kalmadı. Özel dokumalar yapılmaktadır.

  Bir çok erkek de oymacılık, kakmacılık, ev işlemeciliği, Halı kilim tezgahı,kağnı ve benzeri el ileri yapılırdı. Teknolojik gelişmeler şimdi bunların bir çoğunu geride bırakmıştır. yapılmamaktadır.

  Dokumacılık ve Selendi Dokumacılığını tanıtmak amacıyla Eski Selendi Halk Eğitim[​IMG] Merkezi Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Kamil Dilik olağanüstü çalışmalar yapmıştır. Ege üniversitesiyle işbirliği yaparak İzmir’de Belediye Sergi Salonunda Selendi kilim ve dokumacılığının tanıtımını yapmıştır. Ayrıca ilçe düzeyinde her yıl el dokumaları sergisi düzenleyerek teşviklerde bulunmuş ve el sanatlarının yaşatılması ve değerlendirilmesi için gereken ilgiyi göstermiştir. Halk eğitim merkezi müdürlüğü sırasında rekor seviyede biçki,dikiş,nakış ve dokuma kursları düzenleyerek dereceye girenlere ödüller vermiştir. Bu çalışmalar basın yayın yoluyla da kamuoyuna sunulmuştur. Aşağıda bu çalışmalarıyla halkın takdirini toplayan merhum Kamil Dilik ve Faaliyetlerini gösteren resimler ve Türk El sanatlarını göreceğiz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline Sağlık Paylaşım İçin Teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manisa sanatları Manisa Forum Tarih
2017 Manisa nüfusu Manisa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Manisa nüfusu kaçtır? Manisa Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Manisa Nüfusu Manisa Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Manisa Nüfusu Kaçtır? Manisa Tanıtımı 29 Ocak 2013
2013 Manisa Anadolu Liselerinin Taban Puanları Liselerimiz 14 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş