Manisa Ağlayan Kaya

'Manisa Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Manisa Ağlayan Kaya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MANİSA NİOBE KAYASI ( AĞLAYAN KAYA )

  Şehrin güneyinde yükselen Spil Dağı’nın mekan olduğu öykülerden biri de Niobe’ye aittir. Tantalos’un kızı olan Niobe Manisa’da doğmuş yine efsaneye göre tanrıça Leto ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobe’nin yedi kız yedi erkek olmak üzere 14 çocuğu olur. Çocukluk arkadaşı ve Zeus’un eşi Leto’nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki çocuğu vardır.

  Her fırsatta çocukları ile gururlanan Niobe’nin kendisinin çok çocuğu olduğunu Leto’nun ise sadece iki çocuğunun olduğunu söylemesi tanrıça Leto’yu öfkelendirir ve çocuklarından Niobe’yi cezalandırmalarını ister.

  Niobe’nin bütün çocukları Apollon ve Artemis’in oklarıyla öldürülürler. Niobe çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda tanrı Zeus Niobe’nin haline acır ve ızdırabına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde taş haline getirir.

  Karaköy semti Çaybaşı Mevkii’nde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” adıyla anılırdı.Yakından bakıldığında doğal bir kaya oluşumu batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manisa Ağlayan Kaya Forum Tarih
Ağlayan Kaya - Manisa Ağlayan Kayanın Hikayesi Manisa Tanıtımı 25 Kasım 2011
Manisa Ağlayan Kayanın Hikayesi Manisa Tanıtımı 12 Haziran 2011
Manisa ve ağlayan kaya (niobe Manisa Tanıtımı 24 Mart 2009
Çağlayan Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Çağlayan Köyü Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş