Manikür-pedikür yaptırırken dikkat!

'Güzellik & Bakım' forumunda Fatma tarafından 5 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Manikür-pedikür yaptırırken dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  El ve ayaklar insanların dış ortamla ilişki kurmasını sağlayan, vücudun çok önemli parçasıdır. Günümüzde artan oranlarda kadın ve erkek, zarif bir tırnak görünümüne kavuşmak için güzellik merkezlerine gidiyor ve farklı tırnak bakım ürünlerini kullanıyor. Ancak manikür pedikür yaptırırken sağlıksız ortamlarda ve ortak kullanılan aletler pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

  Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayfer Aydın "Sağlıklı şartlarda manikür pedikür yaptırmanın önemi" hakkında bilgi verdi.

  Manikür ve pedikür aletleri ortak kullanılmamalı
  Tırnak bakımı temizliğin de önemli bir parçasıdır. Sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşmak doğru koşullarda yapılan manikür ve pedikür ile mümkündür. Ancak manikür pedikür aletlerinin ortak kullanımı, sağlık için uygun değildir. Diş fırçası ne kadar kişiye özel bir bakım aracı ise manikür pedikür setleri de kişiye özel olmalıdır. Kadın erkek herkesin kuaförüne giderken kendi bakım setini kullanmasını ya da tek kullanımlık aletleri kullanmasını öneriyorum. Ayrıca manikür ve pedikürün steril ortamlarda ve bu konunun uzmanı olan kişilere yaptırılması gerekir.

  Sağlıksız koşullarda yapılan manikür pedikür, tırnak mantarından Hepatit B'ye pek çok hastalığa neden olabilir
  Ortak kullanılan manikür ve pedikür aletleri; bakteriyal, viral enfeksiyonlar ve mantar için risk taşır. Başkasının el ve ayaklarının bakımı için kullanılan aletler, kesik ve sıyrıklardan bakterilerin geçmesi yoluyla başta Hepatit B başta olmak üzere kan dolaşımı ile geçen pek çok hastalığa neden olabilir.

  Sterilize edilmemiş manikür pedikür aletlerinden en sık bulaşan hastalık tırnak mantarıdır. Tırnak mantarı, tedavisi hem çok uzun süren hem de kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkilebilecek bir şikayettir.

  Tek kullanımlık manikür setleri ya da kişiye özel aletler kullanılmalıdır
  Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre kuaför salonlarının yüzde 98'inde sterilizasyon cihazlarının bulunduğu belirtilmiştir. Ancak kullanılan sterilizatörler yakından incelendiğinde bunların güvenilir, bilimsel ve etkin yöntemler olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu merkezlerde güvenli sterilizasyon mümkün değildir. Bu nedenle tek kullanımlık aletler ya da kişinin kendi manikür seti kullanılmalıdır.

  Manikür ve pedikürün yasaklanması makyajı yasaklamak gibi bir durumdur, bakım ve sağlık söz konusu olduğu için doğru koşullarda yapılmak kaydıyla manikür ve pedikürü mutlaka öneriyoruz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manikür pedikür yaptırırken Forum Tarih
El Ve Ayak Bakımı - Manikür Ve Pedikürün Püf Noktaları El Ayak ve Vücut Bakımı 30 Kasım 2010
Manikür ve Pedikür 'ün Püf Noktaları Nelerdir? Güzellik & Bakım 31 Ağustos 2009
Erkekler İçin Manikür & Pedikür Populer markalar & Moda 9 Aralık 2008
Manikür ve Pedikür'ün Püf Noktaları!... Güzellik & Bakım 31 Ağustos 2008
Evde manikür yapma, Evde manikür nasıl yapılır? Güzellik & Bakım 20 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş