Manga’da ‘alıntı’ şaşkınlığı...

'Müzik Haberleri' forumunda Dine tarafından 5 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Manga’da ‘alıntı’ şaşkınlığı... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manga’da ‘alıntı’ şaşkınlığı...

  [​IMG]
  İlhan İrem’in 1988’deki şarkısının bir bölümüyle aynı olduğu iddiası

  [FONT=Helvetica,Verdana,Arial]Zehra ÇENGİL / VATAN[/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil edecek Manga grubunun “We Could Be The Same” (Aynı Olabiliriz) adlı şarkısının ikinci bölümünün, İlhan İrem’in 1988’de Eurovision Türkiye elemelerinde ikinci olan “Yurtta Barış Dünyada Barış” adlı şarkısının ikinci bölümü ile aynı olduğu iddia edildi. Müzik otoriteleri ise iddiayla ilgili şöyle konuştu:

  Özdemir Erdoğan: Popüler müzikte birbirini andıran melodiler olabilir. Bu iki şarkının müziği de birbirini andırıyor. Ama buna Manga Grubu, İlhan İrem’den almış diyemeyiz.

  Ali Rıza Binboğa: Bir benzerlik hissediliyor. Ancak bir şarkının, başka bir şarkıdan alındığını hemen anlayamazsınız. Tespit edilmesi için notalarının karşılaştırılması, ezgi yürüyüşüne, bölünmelere bakmak gerekiyor. İhan İrem MESAM Teknik Kurulu’na bu konuyla ilgili başvurursa değerlendiririz.

  Naim Dilmener: Kesinlikle bir benzerlik yok. Hatta hiç benzemiyor. Manga’nın şarkısının bir özelliği var; o kadar pop ki her şeye benzetilebilir. [/FONT]

  vtn
   

Bu Sayfayı Paylaş