Mancınık Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mancınık Nasıl Yapılır Resimli Anlatım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mancınık Nasıl Yapılır Resimli,
  Mancınık Nasıl Yapılır ,
  Mancınık Nasıl Yapılır Resimli Anlatım


  Mancınık Yapımı


  Mancınıklar tarih öncesinde kullanılan bir çeşit savaş aletidir.Mancınıklar özellikle duvarları ve surları yıkmak için kullanılırdı.Mancınıkların etki ve tahrip gücü büyüklüklerine göre değişmektedir.

  Mancınığın Özellikleri
  Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı. Bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla Sosen zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.

  Mancınık Yapımı  [​IMG]
  Karşı ağırlıklar, kol yere doğru çekilir ve yerde bir iğne ile yapılan maksimum yükseklik yükseltilir.Sapan açılı pin üzerine yerleştirilir.

  [​IMG]


  Aks yerine iki destek konulur.Merkezde olacak şekilde tutturmak gerekir.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Sapan dizgenin dişlileri yıpratmasını önlemek için ucunda dikilir. Sapan kese pijama eski bir çift yapılır. Bir çentik dışında her iki tarafın alınmıştır ve yuvarlak bir şekil vermek koşulu ile dikilmektedir.

  [​IMG]
  Açılı pinler ayarlamalar büyük artış ya da etkinlik azalması neden olabilir. Sallanan sapan ark tanjant 45 derece olduğunda Optimal, sapan bir ucunu bu pin doğru kayıyor. Bir pin göz kanca açılı pin kol indirilir hemen altında bulunan aracılığıyla yerleştirilir. Bir emniyet mekanizması gibi çalışır ve iki eliyle yük ve sapan pozisyon boşaltır. Iki alt göz kancaları sadece herhangi bir ekstra dize çalışan parçaların açık tutmak için vardır.

  [​IMG]

  Bu hazır modunda güvenlik mekanizmasıdır. Çatal pim aşağı kolu tutar. Iplik pin bir mesafeden bağlı pin çekme için kullanılır .

  Alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Mayıs 2011

 2. güzel ama tam içerik göstermiyor ya
   

 3. Ayn içeriğini iyice gösterse daha iyi olurdu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mancınık Nasıl Yapılır Forum Tarih
Mancınık Nasıl Yapılır - Mancınık Yapımı Diğer Mesleki Bilgiler 19 Ekim 2012
Mancınık Nedir, Mancınık Nasıl Yapılır, Mancınık Yapılışı Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ağustos 2011
Mancınık Nasıl Yapılır Malzemeleri Konu Dışı Başlıklar 9 Mayıs 2011
Mancınık Nasıl Yapılır Video İzle Diğer Videolar 8 Mayıs 2011
Mancınık Hakkında Bilgi Fen ve teknoloji Konu Dışı Başlıklar 22 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş