Manatiler (Deniz İnekleri) Ve Dugonglar Hakkında...

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Manatiler (Deniz İnekleri) Ve Dugonglar Hakkında... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manatiler (Deniz İnekleri) VE Dugonglar Hakkında...  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]  BU gülünç denecek derecede sakil ve dev gibi kocaman yaratıkları bir kere görmek, onlara «deniz kızı» demenin uygunsuzluğunu anlamak için yeter. Fakat her şeye rağmen onlara «deniz kızı» adı yakıştırılmış, bilginler bile bu hayvanların meydana getirdikleri takıma aynı mânaya gelen «Sirenia» demişlerdir.
  Bu iş nasıl olmuştur acaba? Hayvanlar dünyasının bugünkü kadar bilinmediği yüzyıllar önce Kızıl Deniz'de ve Hint Okyanusu'nda dolaşan gemiciler ucan balıklara, altınlara, incilere, kıymetli taşlara ve bazı esrarengiz yaratıklara dair hikayelerle dönmekteyiler.
  Bu esrarengiz yaratıklar ne gibi şeylerdi? Yarı balık, yan insandılar ve kıyıya yakm yerlerde oynaşırken görülmüşlerdi. Bunları gören gemiciler derhal efsanelerdeki deniz kızlarını hatırlamışlardı. Dişi dugong, yavrusunu kollarının arasında taşıdığına ve ona tıpkı bir insan gibi süt verdiğine göre, bu benzetme tamamiyle yersiz sayılmazdı.
  Japonlar bu inanışlardan faydalanmak fırsatını kaçırmadılar. Japonya'daki bir fabrika derhal, içi otla doldurulmuş «deniz kızı» imal etmeye ve bunları gerçekmiş gibi satmaya koyuldu. Ünlü sirk kralı Barnum'un 1842'de müzesinde ziyaretçilere sunduğu «Fejee deniz kızı» nın yurdunun Japonya olması ihtimali kuvvetlidir.
  «Sirenia» takımına toplu olarak deniz inekleri diyebiliriz. Bunlar tamamıyla sudaki hayata uymuş, otcul ve çekingen hayvanlardır. Üremek için dahi sudan çıkmazlar. Karada tamamıyla âciz durumda kalacaklar, yol alamayacaklar ve yiyecek bulamayacaklardı. Bilginler hattâ, karaya çıkan deniz ineklerinin, tıpkı balinalarda olduğu gibi, sırf ağırlıklarının fazlalığı yüzünden, akciğerlerini ezeceklerini tahmin etmektedirler.
  Deniz inekleri derin deniz ile kara arasındaki sığ sularda bulunurlar. Onlara siperli tabiî limanlarda, körfezlerde, kıyı göllerinde ve nehir haliçlerinde rastlayabilirsiniz. Bazıları büyük nehirlere dahi girerler. Sığ sularda açık denizlerin katil balina ve köpek balığı gibi canavarlarından emniyettedirler. Deniz ineklerine hem Yeni Dünya'da, hem de eskisinde raslanır. Eski çağlarda Bering Denizi'nde dahi bulunmalarına rağmen bugün daha ziyade sıcak bölgelere rağbet etmektedirler.
  Deniz inekleri suda barınan hayvanların soyundan gelmişlerdir. Ataları zir zamanlar karaya çıkmış, fa kat sonra gene suya dönmüştür. Bazı bilginler, bu hayvanlarla fillerin ye hiraks'ların aynı soydan olduğunu ileri sürerlerse de, var olsa bile akrabalık pek uzak olmalıdır.
  Deniz inekleri gerçekten iridirler. Fakat aynı zamanda da iğ biçimindedirler. Vücutları yukarıya doğru incedir ve ufak gözlü ve bazen çifte gerdanla çevrili basık burunlu yuvarlak bir kafayla son bulur. Yuvarlak vücuttaki bu incelme kuyruğa doğru da vardır. Bu kuyruk enine genişleyerek enli ve yassı bir kürek meydana getirir. Deniz inekleri'nin deri renkleri grimsidir. Bazılarının bütün vücudu seyrek kıllıdır, bazılarının ise ancak burun bölgesinde kıl bulunur. Bugünkü deniz inekleri'nde arka ayakların izi bile kalmamıştır, fakat küreğimsi ön ayakları vardır. Bu hayvanların gerektiği zaman çok hızlı dalmaları lâzımdır. Fevkalâde yoğun ve ağır kemikleri bu işi kolaylaştırır.
  Deniz inekleri yosunlarla ve tuzlu sularla, tatsız sularda buldukları başka bitkilerle beslenirler. Bu gibi besinler de pek çok olmadığından, deniz inekleri hiç bir yerde fazla yaygın değillerdir. Günümüzde iki çezit deniz ineği yardır: «dugong» (Dugongidae ailesi) ve «manati» (Trichechidae ailesi). Asıl deniz ineği' nin (Hydrodamalidae ailesi) soyu tükeneli iki yüz yıla yakın zaman olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manatiler (Deniz İnekleri) Forum Tarih
Lagün (Denizkulağı ) Nedir, Lagün (Denizkulağı ) Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 15 Kasım 2011
Balinalar- Balinalar Hakkında Bilgi (Deniz Memelileri) Akvaryum - Balık Dünyası 15 Mart 2010
Deniz Lalesi (Deniz Zambakları) Akvaryum - Balık Dünyası 7 Ağustos 2009
Kutupta Pusu (Deniz Gerdanları=Boynuzlu Balinalar) - Balinalar Katlediliyor Akvaryum - Balık Dünyası 26 Ekim 2008
Sirenes (Deniz Kızları) - Deniz Kızı Resimleri Diğer Resimler 8 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş