Manastırı Film Sahnesi için Ahıra Çeviren Televizyon Kanalına Tepkiler Devam Ediyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Manastırı Film Sahnesi için Ahıra Çeviren Televizyon Kanalına Tepkiler Devam Ediyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Mor Loozor Manastırı'nın dizi çekimi için ahıra dönüştürülmesi içinde cinsel içerikli sahnelerin çekilmesine tepkiler dinmek bilmiyor. Midyat sivil toplum kuruluşları, diziyi çeken ve yayınlayan kuruluş hakkında dava açarken, Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, söz konusu TV kanalının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre suç işlediğini belirtti.

  Mazlum-Der, Midyat'ın Mercimekli köyünde çekimleri yapılan ve halen bir televizyon kanalında yayınlanan "Bir Bulut Olsam" adlı dizide Mor Loozor Manastırı'nın film sahnesi için ahıra çevrilerek cinsel içerikli sahnelerin yayınlanmasına tepki gösterdi. Mazlum-Der Diyarbakır Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sarıhan, yaptığı açıklamada, olayın ülkemizdeki diğer din ve inançlara mensup kişilere ne kadar yanlı ve hoşgörüsüz olunduğunu açıkça gösterdiğini söyledi.

  Sivil toplum kuruluşlarının gerekli başvurular ve protestolarına rağmen televizyon kanalının hiçbir şekilde özür dileme gereği hissetmediğini belirten Sarıhan, "Oysa hatadan dönmek ve incinmiş insanlardan özür dileyebilmekte bir erdemdir." dedi. Sarıhan şunları söyledi: "Çoğunluğunun Müslüman inancına mensup olduğu yaşadığımız bu ülkede, dini inançları dolayısıyla çoğunluğun dinine gösterilmesini istediğimiz saygı ve hoşgörüyü, ülkemizde yaşayan ve dini inançları farklı olan insanlara göstermek konusunda pek istekli ve duyarlı olmadığımız görülmektedir. Aynı fiil çoğunluğun dininin veya inancının ibadethanesinde yapılmış olsa tepkisizlik ve umursamazlık bu seviyede olur muydu? Bu ülkede hemen herkes 'kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkalarına da yapma' sözünü bilir ve bunu söylerken de ne kadar önemli ve değerli bir söz olduğu şeklinde değerlendirmeler yapar. Tüm bu nedenlerle Mazlum-Der olarak; bu dizide yapılan dini inançlara karşı hoşgörüsüzlük örneğini kınamaktayız. Kaygı verici bu durumun giderilebilmesi için muhataplarından özür dilenmesini ve bu tür konularda daha hassas davranılması gerektiğini belirtmekteyiz." (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Manastırı Film Sahnesi Forum Tarih
Sümela Manastırı Nerededir, Ne Zaman İnşa Edilmiştir? Karadeniz Bölgesi 8 Mart 2012
Kars Beş Kilisesi (Khtzkonk Manastırı) Hakkında Bilgi Kars Tanıtımı 29 Mayıs 2011
Mardin Deyrulzafaran Manastırında bir milyon yıl öncesine ait yılan fosili bulundu Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2010
Parma Manastırı Kitabı Stendhal Kitap, Resim ve Dergi 26 Eylül 2010
Kar Manastırı - Matthieu Ricard Kitap, Resim ve Dergi 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş