MANİSA Sevgieli Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi

'Manisa Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. MANİSA Sevgieli Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MANİSA Sevgieli Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi

  Engelli Çocuklara Atlı Terapi

  [​IMG]

  Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde Sevgieli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören 130 engelli çocuk, Medar At Çiftliği'nde midilli atlarıyla hipoterapi görmeye başladı.

  Tıp dünyasında hızla yayılan hipoterapi tedavisi, Akhisar İlçesi'nde de başladı. Sevgieli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kurucusu İlknur Morbel, "At üstünde tedavi yöntemi doğayla iç içe ortamlarda fizyoterapistler eşliğinde yapılıyor.

  Atın ok yönlü hareketleri sayesinde kas ve gelişme hastalıkları, omurilik yaralanmaları, down sendromu, otizm gibi hastalıkların tedavisinde çok etkiliği olduğu kanıtlanmıştır. Beyindeki hücre ölümleri sonucu çocuklar yürüyüş yeteneklerini kaybediyorlar, atlarla insanların yürüyüş şekilleri birbirine benzediği için çocuk ata bindiğinde, bu yürüyüş beyinde yer ediyor ve yeteneğinin gelişmesini sağlıyor. Atın arka bacak hareketleriyle çocuğun kalça ve omurilik hareketleri sağlanıyor.

  Çocuk at üstünde dengeyi sağlamak için tüm nörolojik unsurlarını kullanıyor. At öne gittiğinde ön grup kasları, arkaya gittiğinde arka grup kaslarını kasarak dengeyi sağlıyor.

  Atın vücut ısısı ise kontrolsüz kas kasılmalarının tedavisini sağlıyor. Hipoterapi eğitiminde en önemli olan şey, çocuk ata eğersiz binmektedir. Atın sıcaklığını ve tenini hissedebiliyor. Yaşı küçük ve denge kontrolü olmayan çocuklarımız fizyoterapistlerimizle birlikte ata binerek, gerekli tedavi uygulanıyor" dedi.

  Morbel ayrıca, yüzme havuzunda ve denizde suyla terapi (hidroterapi) eğitimleri de yaptıklarını sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - MANİSA Sevgieli Özel Forum Tarih
2017 Manisa nüfusu Manisa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Manisa nüfusu kaçtır? Manisa Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Manisa Nüfusu Manisa Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Manisa Nüfusu Kaçtır? Manisa Tanıtımı 29 Ocak 2013
2013 Manisa Anadolu Liselerinin Taban Puanları Liselerimiz 14 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş