MANİSA İmaretleri

'Manisa Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. MANİSA İmaretleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MANİSA İmaretleri


  Sultan Camisi İmareti (Merkez)

  Manisa Sultan Camisi yapı topluluğu imaret, sıbyan mektebi, hankah ve iki medreseden meydana gelmiştir. Yapı topluluğunu Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan 1522 yılında yaptırmıştır.

  İmaret, caminin batısında bulunuyordu. Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan imaret dikdörtgen planlı idi. İmaretin yemek yenilecek bir mekânı, odunluğu, mutfağı helâları ve su deposu bulunuyordu. Bu yapı topluluğunun yanında bir de hankâh bulunuyordu. Her iki yapıda yıkılmış, günümüze gelememiştir. Yakın tarihlerde burada yapılan yüzey araştırması ve temel kazısında imaretin ve hankahın temel kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.


  Muradiye İmareti (Merkez)

  Manisa Saruhan Mahallesi’ndeki Muradiye Külliyesi, şehre hâkim Spil Dağı eteklerinde yapılmıştır. Yapı topluluğu cami, medrese, imaret, dükkanlar ve XIX.yüzyılda bunlara eklenen bir kütüphaneden meydana gelmiştir. Muradiye Külliyesi Sultan III.Murat (1546-1595) tarafından 1583-1585 yılları arasında yapılmıştır. Yapı topluluğunun doğusunda bulunan imaretin yapımı ise 1585 yılında tamamlanmıştır.

  İmaretin planı yanındaki medreseye benzemektedir. Yapı 45.50x37.20 m. ölçüsünde dikdörtgen planlıdır. İmaretin ortasında kare bir avlu ve bunun dört yanını revaklar çevirmektedir. Revakları taşıyan sütunlar baklava başlıklı ve ince narin görünümlüdür. Revakların arkasında avluyu “U” şeklinde çeviren mutfaklar, yemekhane ve depolar sıralanmıştır. Bunların üzerleri de tuğladan, aydınlık fenerli sekizgen kasnaklı kubbelerle örtülmüştür.

  İmaretin kuzey cephesine ve yapıya bitişik olarak basık tuğla tonozlu on bir dükkân eklenmiştir. Bunlardan sekiz tanesi imaretin kuzey duvarına bitişik olup üç tanesi de medrese ile imaret arasında kalan avlunun önünde sıralanmıştır.

  Günümüzde imaretin bir bölümü medrese ile birlikte Manisa Müzesi’nin arkeoloji bölümü olarak kullanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - MANİSA İmaretleri Forum Tarih
2017 Manisa nüfusu Manisa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Manisa nüfusu kaçtır? Manisa Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Manisa Nüfusu Manisa Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Manisa Nüfusu Kaçtır? Manisa Tanıtımı 29 Ocak 2013
2013 Manisa Anadolu Liselerinin Taban Puanları Liselerimiz 14 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş