Mamatlar Köyü Korkuteli Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mamatlar Köyü Korkuteli Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mamatlar Köyü Korkuteli - Mamatlar Köyü Bilgileri - Mamatlar Köyü Hakkinda - Mamatlar Köyü Resimleri  Mamatlar, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: SÜLEYMAN TAŞKAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 535 570 64 31

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 93 km

  İlçeye Uzaklığı: 33 km

  Rakım: 1450 m

  Tarihçe
  köyün şimdiki bulunduğu mevkide bulunan yörük obası mahmutlar adlı kişilerin olduğundan mahmutlar kelimesi zamanla mamatlar olarak değişime uğramış ve bugünkü ismini almıştır.çanakkale ve kurtuluş savaşlarında bir nesil gitmiş ve dönmemiştir.

  Kültür
  Köyün aslı teke yörüklerinden gelmektedir köyde teke yörüklerine mahsus komşuluk ve yardımseverlik en ileri düzeyde devam etmektedir misafirperverlikte örnek gösterilecek bir köydür.düğünlerinde yapılan "keşkek" ve sonbahar aylarında tarhana yapma aşamasında yapılan "göce" köye özgü yemeklerdir.

  Coğrafya
  Antalya iline 88 km, Korkuteli ilçesine 28 km uzaklıktadır.

  İklim
  köy yazın serin adeta yayla havası kışın soğuktur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 221
  2000 238
  1997 257

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak küçük çaplıda olsa yaş sebze yetiştiriciliğine başlayan köy halkı, sera üretiminde de denemeler yapmaktadır.Köyde yetiştirilen sebzelerin başında kabak,lahana,pırasa,karnıbahar,ıspanak,soğan,patat es v.s gelmektedir.

  Hayvancılık ve tarımlada uğraşan köy halkı; artık eskinin tersine çocuklarının en az lise eğitimi almasına özen göstermektedir.Eğitime verilen bu önemin neticesinde yapılan tarımda daha bilinçli ve daha verimli olmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Mamatlar Köyü yazın bol oksijeni,serin havadar bir yöremizdir.özellikle yazın serinlemek isteyen,yazlamak isteyen insanlarımıza tavsiye edilir.Ulaşım Antalya Fethiye karayolu üzerinde olduğu için her an araç,ulaşım zorluğu bulunmamaktadır.Nem hiç yok denilebilir.Doğası yeşiliyle içiçe olup,tamamıy la beyin ve vücut dinlenme yeridir.Olayların gerçeği ancak yaşamayla olur,o yüzden gidip görmenizi, bilgi edinmenizi arzu ediyoruz.Köyün nüfusu göç olayları olmasaydı şu an 3000 ile 3500 arası olabilirdi.Göç olayı tamamıyla Antalya yapılmış olup ençok Antalya!nın Kültür ve yenidoğan mahallesinde yoğunluktadır.1968 yılından beri Kültür mahalle muhtarlığı hep Mamatlarlılar tarafın dan yürütülmektedir. Antalya da yaşayıp emekliliğini hak kazananlar yazın köye akın etmekte olup yaz dönemi yaylada daha bir hareketlilik olmaktadır.Hatta yazlık gelenler sayesinde sera tarımcılığı yaygınlaşmıştır. Yaş sebze yetiştiriciliğinde Mamatlar Köyünün Antalya Haline büyük katkısı bulunmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mamatlar Köyü Korkuteli Forum Tarih
Mamatlar Köyü Bozkurt Kastamonu Karadeniz Bölgesi 13 Nisan 2010
Mamatlar Köyü Mengen Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş