Mallıca Köyü İvrindi Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mallıca Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İvrindi Mallıca Köyü - Mallıca Köyü Hakkında - Mallıca Köyü Tanıtımı - Mallıca Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: OSMAN YÜCEL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 461 65 34

  Cep Telefonu: 0 (535) 282 70 18

  Tarihi

  Köyümüzün tarihçesi tam olarak bilinmesede bu civarın komşu köy olan Yağlılar köyünden sonra en eski köy olduğu bilinmektedir.Tarih araştırmasına girdiğimizde en eski mezar taşı bugünden 700 yıl öncesine göstermektedir.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adının tam bilinmemekle beraber bu köyde geçim kaynağı hayvancılık olduğundan dolayı mal kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir.Köyün daha önceki adının Malluca olduğu arşivlere dayanılarak bilinmektedir.

  Kültür

  Köyün yemekleri ile ilgili olarak en başta sarımsaklı ve sulu zırtlak enbaşta gelenidir. Köydeki oda muhabbetleride halen devam emektedir.Akşamları köy odalarında toplanıp muhabbet etme ara sıra da meşhur yemeğimiz sarımsaklı dediğimiz veya örfene diyede bildiğimiz hep beraber yemek hazırlayıp yenilir.Köyümüzde halen 4 adet faal durumda odamız vardır Bunlardan bir tanesi köy gençliğine ait , 2 taneside cami odaları, bir taneside yeni oda diye bilinen tüm köy halkına açık olan odadır.kısaca odaları tarif etmek gerekirse cami odaları namazdan sonra veya önce köy ihtiyarlarının buluştuğu namaz vakitlerini beklediği eğer köyde misafir varsa misafir odası olarakta kullanılan odadır.Bir diğer odamız ise köy gençliğine ait olan oda burada köyümüzün gençliği toplanım kendilerine ait muhabetlriniyaparlar düğünlerde odada toplanarak düğünde ne yapılacağı dernek sahibiyle kararlaştırılır ve ona göre hareket edilir köy gençliği bir bayraktar bir yamak olmak üzere 2 kişi tarafından yönetilir,akşamları odada toplanırlar muhabbet edilir arada sırada örfene yapılır,ayrıca köy gençleri köy içerisinde gezmek suretiyle olay varsa müdehale ederler veya köy muhtarına veya köy bekçisine bildirirler. Bir diğer odamız ise yeni oda diye bilinen odamız. Burada köy halkından kahvehaneden hoşlanmayan,gürültüyü sevmeyenler burada toplanıp muhabbete katılır.Odada her türlü muhabbet edilir. Varsa bir problemi olan o problem üzerinde tartışılır ve bir sonuca varmaya çalışılır.Ayrıca tatillerde ,bayramlarda köyümüze gelen misafirlerinde uğrak yeridir bu yeni odamız.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 50 km, İvrindi ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köy içerisinden Balıkesir Bergama Yolu geçmektedir.Arazi Yapısı Engebelidir. Ova olarak küçük bir bölümü bulunmaktadır.Sulak Arazisi yok denilecek kadar azdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 606
  2000 - 605

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2006 yılında devlet tarafından 100*2 düve projesi uygulanarak geliri olmayan vatandaşlarına iş imkânı sunmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mallıca Köyü İvrindi Forum Tarih
Mallıca İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş