Maliyet Nedir - Maliyet Ne Demek - Maliyet Hakkında Bilgi

'Muhasebe' forumunda SeLeN tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Maliyet Nedir - Maliyet Ne Demek - Maliyet Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Maliyet Nedir - Maliyet Ne Demek - Maliyet Hakkında Bilgi

  Maliyet, bir ünite malın (veya daha fazla) elde edilmesi için harcanan üretim faktörleri (emek,sermaye,toprak) toplamına denir.


  Bir işletmenin ürettiği mal ve hizmetler için katlanılan maliyetin genelde iki kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi değişken giderler, ikincisi sabit giderlerdir. Bu iki gider türünün, üretilen mal birimine düşen payına ortalama maliyet denilir. Bir işletmede en son üretilen birimin maliyetine marjinal maliyet adı verilmektedir.


  Maliyet kelimesi, çeşitli gayelere göre bedel ve karşılık anlamında kullanılmakla birlikte, çoğunlukla bir işletmeye belli bir mal, hizmet veya faktör şeklinde sunulan girdilerin, işletmeye olan yükü anlamını taşır. Sermaye maliyeti, emek maliyeti, kredi maliyeti gibi. Diğer taraftan iktisadi bakımdan bir kaynağın belli bir işe tahsisi sonucu kaybolan başka üretim imkânlarına da alternatif maliyet veya fırsat maliyeti denilmektedir.


  Maliyetler türlerine göre şöyle bir ayrıma tabi tutulabilir:Tedarikten başlayıp,üretim,araştırma ve geliştirme,pazarlama,genel yönetim ve finansman maliyetleri.Diğer taraftan maliyetler,üretime yüklenme şekline göre direkt ve endirekt maliyetleri olarak da ayrıma tabi tutulabilir.


  Bunun yanında maliyetler,kullanılan maliyet sistemine göre fiili ve standart olarak ayrıma tabi tutulabilirler.Öte yandan maliyetler, işletmelerde sorumluluk merkezi başta olmak üzere karar verme amaçları doğrultusunda da ayrıma tutulmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maliyet Nedir Maliyet Forum Tarih
Lösemide Kullanılan Kemoterapi İlaçları, Etkileri ve Maliyeti Nedir Genel Sağlık 19 Ekim 2011
Fırsat Maliyeti Nedir - Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır Muhasebe 5 Şubat 2011
İşlem Maliyeti Nedir - İşlem Maliyetinin Tarihçesi Muhasebe 5 Şubat 2011
kültür mantarı yetiştiriciliği ve kurulum maliyetii Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Aralık 2014
Dolaysız Maliyetler Nelerdir? İktisat 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş