Maliye Meslek Elemanı

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Maliye Meslek Elemanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TANIM

  Bir kurumun ya da işletmenin para ile ilgili işlemlerini yürüten ara insan gücüdür.

  GÖREVLER

  - Maliye (para) konusu ile ilgili işlerini yürürlükteki kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuata uygun olarak yapar, - İşyerinin ekonomik raporunun hazırlanmasında kendisine verilen görevleri yapar, - İşyeri ve müşterilerine muhasebe ve mali konularda danışmanlık yapar, - İşyerinin diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili mali işlemlerinin kayıtlarını tutar, - Ödenecek vergileri hesaplayarak ödenmesini sağlar, - Kurumun giderleri ile alacaklarını izler, bunlarla ilgili tablo ve rapor hazırlar, - Gelen hesap ekstrelerinin doğruluğunu kayıtlardan kontrol eder, - Mali işlerle ilgili gerekli yazılı ve diğer ilgili evrakların bastırılmasını temin eder.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Bilgisiyar, - Daktilo, - Büro araç ve gereçleri, - Yazıcı.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Maliye meslek elemanı olmak isteyenlerin; - Matematik ve ekonomiye ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı, - Ayrıntıyı algılayabilen, dikkatli, sorumluluk sahibi, - Başkaları ile iyi ilişkiler kurabilen, - Kapalı ortamda çalışmaktan rahatsız olmayan kişiler olmaları gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Maliye meslek elemanları daha çok bürolarda çalışmakla beraber zaman zaman vergi mükelleflerini yerinde ziyaret ederler.

  Meslektaşları ve vergi mükellefleri ile iletişimde bulunur.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Maliye Meslek Elemanları, Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatları ile mal müdürlükleri ve diğer kamu kurumlarının bütçe ve gelirle ilgili birimlerinde çalışabilmektedirler.

  Ayrıca özel sektör kuruluşlarının mali birimlerinde, Yeminli Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci –Mali Müşavir ve Muhasebe bürolarında çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların maliye programında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Meslek liselerinin Maliye bölümünden mezun olanlar “Maliye” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Bu mesleğin eğitimi lise eğitimi üzerine 2 yıldır.

  Eğitim süresince; - I.ve II. Yarıyılda; Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil gibi genel kültür derslerinin yanında Ticari Matematik, Genel Muhasebe, Hukukun Temel Kavramları, Mikro Ekonomi, Genel İşletme, Kamu Maliyesi, Makro Ekonomi, Temel Bilgisayar Teknolojisi, - III.ve IV.yarıyılda; Şirketler Muhasebesi, Vergi Hukuku, Devlet Bütçesi, Yönetim Hukuku, Maliyet Muhasebesi, Türk Vergi Sistemi, Mahalli İdareler maliyesi, Türkiye Ekonomisi, Yerel Yönetim, Envanter Bilanço, Ticari İşletme Hukuku, Maliye Politikası, İstatistik vb. dersler verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  - Maliye meslek elemanları, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Kamu Yönetimi, Maliye, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler. - Kamu kurumlarında gerekli şartlara sahip olmak ve çalışma sürelerine (kıdem), almış oldukları hizmet içi eğitimler ve görevde yükselme yönetmelikleri doğrultusunda bir üst pozisyonlara atanabilmektedirler. Ön lisans eğitimlerini lisans düzeyine (4 yıllık) tamamlamaları durumunda müdür yrd, müdür vb. yönetici pozisyonlarda çalışabilirler. - Bununla birlikte kişisel başarı ve gelişim de mesleki kariyerde etkili olmaktadır.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Eğitim süresince herhangi bir maddi kazanç söz konusu değildir. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtlarda barınma ihtiyacını giderebilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ücret alırlar. Kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlara göre ücret artışları yapılmaktadır.

  Özel sektör kuruluşlarının mali birimleri ile muhasebe bürolarının etkinlik ve büyüklüğüne, meslek mensubunun iş deneyimlerine göre alınan ücret asgari ücretin 3-4 katı arasında değişmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maliye Meslek Elemanı Forum Tarih
Maliye Meslek Elemanı Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Maliye Meslek Elemanı Çalışma Ortamları Ve İş Bulma İmkanları Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Maliye Meslek Elemanın Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Maliye Meslek Elemanı Ne Demektir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Erzincan Üniversitesi Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 14 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş