Mali uyumda türkiye deneyimi makalesi...

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda sebradılan21 tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mali uyumda türkiye deneyimi makalesi... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye Londra'da yapılan G-20 zirvesi sırasında 2001 mali krizi ve deneyiminin anlatıldığı "Yapısal Uyumda Türkiye Deneyimi" başlıklı makale dağıtıldı.  Hazine Müsteşarlığı tarafından dağıtılan ve 5 sayfadan oluşan makalede Türkiye'nin geçmişte mali politikalarının yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları ile kırılgan büyüme performansına bağlı olduğu belirtildi.

  Türkiye'de 1990'lı yılların ikinci yarısında ekonomik istikrar çalışmalarının sınırlı bir başarı gösterdiği ifade edilen makalede yaşanılan 2001 finansal krizin ardından siyasi istikrarın 2002 yılında sağlanması ile yapısal reformlar ile mali konsolidasyon için yerine getirilmesi için ortamın oluştuğu kaydedildi.

  Uygulanan mali disiplin sonucunda kamu sektörünün piyasada finansal ağırlığının devamlı bir şekilde azalması ve buna bağlı olarak özel sektöre daha fazla yer verilmesinin Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir bir dinamizm yakalandığı bildirilen makalede Türkiye'nin 2002-2007 yıllarına ilişkin performansının mali disiplin ile güçlü yüksek büyümenin el ele gidebileceğini gösterdiği ifade edildi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2009

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş