Malatyanın İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir

'Malatya Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Malatyanın İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malatya İlçeleri İsimleri
  Malatyanın İlçelerinin Özellikleri
  Malatyanın İlçeleri Nelerdir
  Malatyanın İlçeleri

  Malatya’nın İlçeleri, Özellikleri


  Malatya ilinin ilçeleri;
  Akçadağ, Arapkir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pötürge,Yazıhan ve Yeşilyut'tur.  Akçadağ:
  İlçe sınırları içerisinde bulunan TİGEM'e bağlı Sultan Suyu Üretme Çiftliğinde ülkemizin ünlü yarış atları yetiştirilmektedir. Tarihi ve doğal eserler açısından zengindir.Levent Vadisi ilçenin en önemli turizm değerini oluşturmaktadır. Çeşitlibüyüklükte mağaraları olduğu vadide,Geç Hitit Dönemine ait olduğu düşünülen kaya kabartmaları bulunmuştur.  Arapgir:
  Tarihi eser açısından oldukça zengindir; Ulu Cami, Cafer Paşa Cami, Mirliva Ahmet Paşa Cami, Mola Eyüp Cami, Gümrükçü Osman Paşa Cami Hamamı ve Çobanoğlu Konağı sayılabilecek tarihi eserlerden bazılarıdır.  Arguvan:
  Karahöyük Köyü, İsa Köyü ve Tarlacık Köyüne bağlı Horumhan Mezrasındaki Morhamam Höyükler'in yanı sıra Kızık Köyünde de Kutsal Balıklı Park bulunmaktadır.  Battalgazi:
  İlçede birçok cami,türbe bulunmaktadır.Karakaya Baraj Gölünün ilçenin çok yakınında olması turizm açısından önemli getiriler sağlamıştır. Barajda su sporları ve balık avı yapılabildiği gibi gemiyle baraj gezisine katılmak da mümkündür.  Darende:
  Tarihi ve turistik bakımdan oldukça zengin bir yapıya sahip olan ilçede cami ve külliye gibi eserlerle Günpınar Şelalesi görülmeye değer yerlerdir. Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi, Somuncubaba Kütüphanesi, Es Seyyid Osman Hulusi Efendi Özel Kütüphanesi ve Balaban Şeyh Abdurrahman Erzincani Kütüphanesinde nadide el yazması eserler vardır. Ayrıca Tohma Çayı boyunca doğal güzellikler ve mesire yerleri yer alır.  Doğanşehir:
  Tarihi ve mesire yerleri açısından zengindir. Merkezde tarihi sur kalıntıları mevcuttur. Sürgü Höyük yüzey kalıntılarının tarihi MÖ 2-4 bine kadar inmektedir. Erkenek vadisinde bulunan Şelale ile mesire yerleri ve Sürgü kasabasında yer alan Pınarbaşı çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.  Pütürge:
  Malatya’ya 74 km uzaklıktadır. Uzuntaş Köyünde bulunan ve MS 450'de yapıldığı belirtilen Peri-Eş (Dilbersen) Kalesi, doğu yakası ilçe hudutları içinde yer alan Nemrut Dağı, Gerar Kalesi ve Battalgazi Ziyareti gibi görülmeye değer tarihi yerler vardır.  Yazıhan:
  Malatya’ya 40 km uzaklıktadır. Tarihi eser olarak Fethiye Köyündeki Hasan Basri Cami, Fethiye Höyük, Ansur (Buzluk) Mağaraları, Hacı Höyük, İriağaç Köyü Ünür Mezrası Kalesi sayılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Malatyanın İlçeleri Özellikleri Forum Tarih
Malatyanın İlçeleri Nelerdir? Malatya Tanıtımı 9 Eylül 2011
Malatyanın Siyasi Haritası - Malatya Siyasi Haritası Malatya Tanıtımı 17 Ekim 2012
Malatyanın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Malatya Tanıtımı 17 Ekim 2011
Malatyanın Genel ve Coğrafi Özellikleri Nelerdir Malatya Tanıtımı 15 Ekim 2011
Malatyanın Coğrafi Özellikleri Nelerdir Malatya Tanıtımı 15 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş