Malatya Yeşilyurt İlçesi Hakkında Bilgi

'Malatya Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Malatya Yeşilyurt İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malatya Yeşilyurt İlçesi Hakkında Bilgi-Malatya Yeşilyurt ilçesi

  İlçenin kesin tarihi bilinmemekle beraber Şabandede mevkiinde yer alan Kaletepe'de yapılan yüzey araştırmaları yöredeki ilk yerleşim 8-9. yüzyılda Bizanslılar döneminde başladığını göstermektedir. Bu yerleşimin daha sonraki dönemlerde de gelişerek devam ettiği görülmüştür.

  1990 genel nüfus sayımına göre ilçe nüfusu 9.184'dür. Köy nüfusu 2.542'dir. İlçenin bucağı olmayıp Bostanbaşı, Gündüzbey, Yakınca merkez olmak üzere 4 belediyesi, 16 köyü, 23 mezrası vardır. İlçede kara iklimi hakim olup, Halkının büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Özellikle dağlık bölgelerde ekilebilir arazinin yetersizliği buralarda hayvancılığı ön plana getirmiştir.

  İlçenin gelişmesinde sanayiinin büyük bir etkisi vardır. İrili ufaklı dokuma ve tekstil, özel sektöre ait fabrikalar mevcuttur. İlçenin ova köylerinde kaysı, tütün ve hububat hasadı yapılmaktadır. Kırsal kesimlerde ise gözle görülebilir bir göç yaşanmaktadır. İlçe, tarihi ve turizm yönünden oldukça fakirdir. Eski eser olarak Osmanlı tarzı ev ve yapılar olup, turistlik amaçlı hiç bir kalıntı yok denecek kadar azdır. Ancak ilçemizin mesire yeri özelliği taşımasından yaz aylarında büyük bir canlılık göze çarpar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Malatya Yeşilyurt İlçesi Forum Tarih
Malatya - Yeşilyurt - Yakınca Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010
Malatya - Yeşilyurt - Yeşilyurt Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010
Gelin Yurdu Efsanesi (Malatya-Yeşilyurt) Masallar-Hikayeler-Destanlar 2 Aralık 2009
İnek Pınarı - Yeşilyurt - Malatya Malatya Tanıtımı 4 Kasım 2009
2017 Malatya nüfusu Malatya Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş