Malatya Hekimhan İlçesi Hakkında Bilgi

'Malatya Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Malatya Hekimhan İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malatya Hekimhan İlçesi Hakkında Bilgi-Malatya Hekimhan ilçesi

  Hekimhan ilçesi'nde, yörede bulunan mağaralar ve ören yerlerinde yapılan yüzey araştırmaları, ilk yerleşimin M.Ö. 5000-3500 yılları arasında Geç Kalkolitik devrinde başladığını göstermektedir. Eski tunç devrinde de devam eden yerleşimin daha sonraki devirlerde sürdüğü sanılmaktadır. Yöredeki tarihi kalıntılara göre Roma ve Bizans dönemlerinde de Yerleşimin olduğu bilinmektedir. Selçuklular zamanında Türklerin eline geçen ilçe, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 16. yüzyılda bir köy olarak Keban'a, daha sonra nahiye olarak Akçadağ'a bağlanan Hekimhan, 1992 yılında İlçe olarak Malatya'ya bağlanmıştır. İle uzaklığı 80 km. Olup, 1.040 rakımdadır. Yöre ova ve dağlık bir özellik gösterir. İlçenin doğusunda Arguvan, güney doğusunda Yazıhan, Malatya, güneyinde Akçadağ, batısında Kuluncak, kuzeyinde Sivas'ın Kangal ilçesi bulunur.

  İlçenin yüzölçümü 1.844km2'dir. 1990 genel nüfus sayımına göre toplam nüfusu 42.541'dir. Şehir nüfusu 13.612, kasaba nüfusu 10.478, köy nüfusu 17.451'dir. İlçenin 2 bucağı, Güzelyurt, Kocagözü, Hasançelebi, Kirmanlı olmak üzere 4 belediyesi, 55 köyü ve 84 mezrası vardır.

  Yörenin en önemli gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Halk, örf ve adetlerine bağlı olarak yaşamaktadır. Ancak dil, kıyafet, adet ve gelenek bakımından köyler arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Çok sayıda kişi yabancı ülkelere ve yurdun çeşitli şehirlerine çalışmak için giderler. İlçede iki önemli kuruluş bulunmaktadır. Biri krom üretimi yapan Bilfer Madencilik Şirketidir. İlçenin demir cevheri üretim kapasitesi bir milyon tondur. Yine ilçede özel idareye ait tuğla fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrika 120 kişiye iş imkanı sağlamaktadır. İlçede okuma yazma oranı % 90'dır.

  Tarihi eser bakımından ilçeye adını veren Taşhan 1218 yılında Selçuklular döneminde Ebü-l Hasan El-Malatı tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Köprülü Mehmet Paşa Camii 1656-1661 yılları arasında adı anılan kişi tarafından yaptırılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Malatya Hekimhan İlçesi Forum Tarih
MALATYA - HEKİMHAN - Hasan Çelebi Lisesi Liselerimiz 4 Temmuz 2010
MALATYA - HEKİMHAN - Güzelyurt Lisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
MALATYA - HEKİMHAN - Hekimhan Lisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
Baharlı Köyü, Hekimhan, Malatya Malatya Tanıtımı 4 Mart 2010
Başak Köyü, Hekimhan, Malatya Malatya Tanıtımı 4 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş