Malatya Arguvan İlçesi Hakkında Bilgi

'Malatya Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Malatya Arguvan İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malatya Arguvan İlçesi Hakkında Bilgi-Malatya Arguvan ilçesi

  İlçede en eski yerleşimin kalkolitik çağda başladığı, eski Tunç, Hitit, Roma ve Bizans devirlerinde devam ettiği yüzey araştırması sonucu anlaşılmıştır. Bu araştırmalar Morhamam, Karahöyük ve İsaköy'de yapılmıştır.

  Osmanlı İmparatorluğu zamanında Tahir Bucağı adı ile Arapgir'e bağlı olan Arguvan, sonradan ilçe olarak Diyarbakır'a bağlanmış, 1873 yılında Tahir adıyla Keban'a bağlı bir nahiye haline getirilmiştir. Cumhuriyetin ilanıyla Merkez ilçesi olarak Malatya'ya bağlanmış, 1954 yılında Tahir nahiyesi merkez olmak üzere Arguvan adıyla Malatya iline bağlı bir ilçe haline getirilmiştir. İl merkezine 64 km. uzaklıktadır. Doğuda Arapgir, Batıda Hekimhan, kuzeyde Sivas ile Divriği ilçesi, güneyde Malatya merkez ilçe ile Elazığ topraklarıyla çevrilmiştir. İlçenin yüzölçümü 1.037 km2'dir. 1990 Genel nüfus sayımına göre ilçe, köyleri ile birlikte toplam 13.907 nüfusa sahiptir. Merkez ilçe nüfusu 1.827, köy ve bucak nüfusu 12.080'dir. İlçenin Yoncalı olmak üzere bir bucağı, merkez olmak üzere bir belediyesi, 46 köyü, 4 mahallesi ve 73 mezrası vardır.

  Arguvan ilçe merkezi devamlı yer kayması sebebiyle iki defa değişmiştir. Yeni yerleşim yeri, eskisinin 2km. kuzeyinde yer almaktadır. Yüzey şekilleri açısından genellikle engebeli olup, kuzeyi dağlık güneyi ise plato özelliği taşımaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nin iklim özelliklerini gösterir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yöre halkı tarım üretimi olarak meyvecilik, hububat ve baklagiller ile meşgul olmaktadır. Okuma yazma oranı %95-98 arası seyretmektedir. İlçenin kırsal kesimlerinde arazinin azlığı ve genelde susuz oluşu sebebiyle geçimini sağlayamayan halk, istikbali okumada aramıştır. Bu sebeple okuma-yazma oranı yüksektir.

  İlçede tarihi eser bulunmamakla beraber arkeolojik alan bulunmakta, bunlar ise İsaköy, Karahöyük ve Tarlacık Höyüğüdür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Malatya Arguvan İlçesi Forum Tarih
Atatürk İlköğretim Okulu Malatya Arguvan Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Eylül 2010
Bozburun İlköğretim Okulu Malatya Arguvan Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Eylül 2010
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Malatya Arguvan Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Eylül 2010
Çevreli İlköğretim Okulu Malatya Arguvan Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Eylül 2010
Çobandere Koru İlköğretim Okulu Malatya Arguvan Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş