Malıhıdırlı Köyü İmamoğlu Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Malıhıdırlı Köyü İmamoğlu Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malıhıdırlı Köyü İmamoğlu Bilgileri -Malıhıdırlı Köyü Hakkında - Malıhıdırlı Köyü Tanıtımı - Malıhıdırlı Köyü Resimleri  İlçe: İMAMOĞLU - İl: ADANA  Köy Muhtarı: YUSUF TORUN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon:
  0 322 894 20 01  Cep Telefonu:
  0 534 251 88 68

  Bilgiler
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01700
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe İmamoğlu
  Web Sitesi

  Malıhıdırlı, İmamoğlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Halk arasında Kaleköyü adıyla bilinir. Köyümüzün sınır komşuları Çörten Köyü,Sayca Köyü, Boztepe ve Maltepe köyüdür.Köyümüzün Cumhuriyet öncesi dönemlerde kurulduğu sanılmaktadır. Köyümüzde Bilal Hoca oğulları, Mahmut Ağalar ve ERKEK MUSTAFA adıyla anılan üç kabile olduğu belirtilmektedir. Cumhuriyetten sonra göçerlerin köye gelip yerleşmesi ile birlikte bu kabilelere Berberler ve KIZILIŞIKLILAR adı verilmiştir. Bu kabilelerden Bilal Hoca oğulları soyadı kanunu ile birlikte Çakmak, Köse, Özcan, ATAY ve Yılmaz soyadlarını almışlardır. Mahmut ağalar kabilesi ise Duru soyadını almışlardır.Erkek Mustafa adıyla anılan kabılede Büyükgüzel soyadını almştır. 1929-1951 tarihleri arasında Cırrıklılar, Zenbilciler,Kurtlar(Karaoğlu),Cabarlar ve Honamlı(Gotanak) aşiretleri ile Darendeliler gelerek köye yerleşmişlerdir.köyümüzün birçok ören yerleri bulunmaktadır.köy yerleşiminin bulunduğu yerde şirlekçeşmesi diye tabir edilen bizanslılar zamanından kalma olarak bilinen bir mağara icerisinden dere akmaktadır..

  Kültür

  Köyde Yörük-Türkmen kültürü yaşam alanı bulmaktadır. Malıhıdırlı köyünün aşüresi, yüksük çorbası(MANTI),SÜTLÜ PİRİNÇ ÇORBASI. dövme pilavı, etli yahnisi, susamlı iki saç arası çöreği, sıkması meşhurdur. Bir Yörük-Türkmen köyü olan Malıhıdırlı'da Yörük ayranı çok güzel yapılır. Et yahnisine kara cacık da denir.

  Coğrafya

  Adana iline 45 km, Ç.Ü. Balcalı Hastanesi arkasından 30 KM. İmamoğlu ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1234
  2000 891
  1997 888

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünlerinden daha çok tahıllar(buğday,arpa), pamuk, yer fıstığı ekimi yapılır.Köyün arazisinin büyük bir kısmı Çatalan Baraj gölünün suları altında kaldığından dolayı köyümüzde balıkçılıkta yapılmaktadır. Küçük baş hayvancılık gelişmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş