Makyajsız yapamayan kadınların nedenleri

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 11 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Makyajsız yapamayan kadınların nedenleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Makyajsız yapamayan kadınların nedenleri
  Kadınların neden makyaj yapmayı sevdiklerini araştıran bilim adamları, yüzünü aynada makyajsız gören kadının, makyajdan sonra yüzünün başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini belirlediler.


  Daily Telegraph`ın haberine göre, bir Japon kozmetik firması için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafından yapılan ve 2 yıl süren araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak nasıl algıladığıyla ilgili beyinde farklı faaliyetlerin bulunduğu belirlendi.

  Beyin tarama cihazı kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Tarama sonucunda, bir kadın kendini makyajsız gördüğü vakit başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin `ödül sisteminin` herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığını saptadılar.

  Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, `Daha önceki araştırmalardan biliyoruz ki, beynin bu bölümü herekete geçtiğinde belli faaliyetlerden zevk alırız. Bunu şöyle yorumluyoruz; bir kadın yüzüne baktığında makyaj yaptığı zaman nasıl görüneceğini tahayyül ediyor` dedi.
  Saruwatari, `Burada beklenti, teşvik ve hevesin bir karışımı söz konusu. Makyaj kadınlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve zevk duyulmasına katkıda bulunuyor` diye ekledi.
  Bilim adamları araştırmadan önce, kadınların makyajdan sonra pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı.
  Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu hatırlatan bilim adamları, bir erkek sabah traş olduğunda ve yüzüne traş kolonyası sürdüğünde de benzeri hisler içinde olabileceğini söylediler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Makyajsız yapamayan kadınların Forum Tarih
Ünlülerin Makyajsız Halleri Sanatçı-Ünlü Resimleri 19 Eylül 2011
Meryem Uzerli makyajsız hali Magazin Haberleri 28 Mayıs 2011
Beren Saat Makyajsız Hali Magazin Haberleri 18 Mayıs 2011
Öyle Bir Geçer Zamanki Caroline makyajsız hali Magazin Haberleri 14 Mayıs 2011
Merve Boluğur Makyajsız Hali Magazin Haberleri 5 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş