Makyaj neden yapılır?

'Güzellik & Bakım' forumunda DilzaR tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Makyaj neden yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Makyaj neden yapılır?

  Kadınların neden makyaj yapmayı sevdiklerini araştıran bilim adamları, yüzünü aynada makyajsız gören kadının, makyajdan sonra yüzünün başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini belirlediler.
  Daily Telegraph'ın haberine göre, bir Japon kozmetik firması için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafından yapılan ve 2 yıl süren araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak nasıl algıladığıyla ilgili beyinde farklı faaliyetlerin bulunduğu belirlendi.
  Beyin tarama cihazı kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Tarama sonucunda, bir kadın kendini makyajsız gördüğü vakit başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin "ödül sisteminin" herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığını saptadılar.
  Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, "Daha önceki araştırmalardan biliyoruz ki, beynin bu bölümü herekete geçtiğinde belli faaliyetlerden zevk alırız. Bunu şöyle yorumluyoruz; bir kadın yüzüne baktığında makyaj yaptığı zaman nasıl görüneceğini tahayyül ediyor" dedi.
  Saruwatari, "Burada beklenti, teşvik ve hevesin bir karışımı söz konusu. Makyaj kadınlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve zevk duyulmasına katkıda bulunuyor" diye ekledi.
  Bilim adamları araştırmadan önce, kadınların makyajdan sonra pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı.
  Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu hatırlatan bilim adamları, bir erkek sabah traş olduğunda ve yüzüne traş kolonyası sürdüğünde de benzeri hisler içinde olabileceğini söylediler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Makyaj neden yapılır Forum Tarih
Makyajsız yapamayan kadınların nedenleri Güzellik & Bakım 11 Ekim 2009
Kadınlar neden makyaj yapmayı sever? Güzellik & Bakım 29 Eylül 2009
Kadınlar neden makyaj yapar Güzellik & Bakım 26 Mart 2009
Kadınların neden makyajı sevdiği bulundu Bilim & Teknoloji 22 Ocak 2009
Kadınlar neden makyajı sever ? Güzellik & Bakım 21 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş