Makedonya'dan Yunanistan'a nota

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Makedonya'dan Yunanistan'a nota konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yunanistan'da özel kuvvetlerin Ulusal Bağımsızlık Bayramı geçit töreni sırasında attıkları ırkçı sloganlara ilişkin skandal, Arnavutluk'tan sonra Makedonya'da krize neden oldu.

  25 Mart'ta şeref tribünlerini selamladıktan sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı'na mensup balık adamların (OYK), "Akıtacağımız kan, domuz Arnavut'un kanı" şeklinde slogan attıkları önceki gün amatör kamerayla tespit edilmişti. Görgü tanıkları, benzer düşmanlık içeren slogan ve marşların Türkiye ve Makedonya aleyhinde de atıldığını kaydetmişlerdi.
  Yunan Mega televizyonu, özel kuvvetler Sualtı Görevler Birliği'nin Makedonya aleyhine attıkları yeni bir skandal videoyu bugün yayınladı. Tartışmaların boyutunu genişleten yeni video, ilk videonun devamı niteliğinde ve serbest çalışan bir kameraman tarafından kaydedilmiş. Görüntülerde 36 kişilik balık adam ekibi, "Onlara Üsküplü (Makedonyalı) derler, Onlara Arnavut derler, elbiselerimi onların derileriyle dikeceğim" şeklinde hep bir ağızdan hem yürüyor hem de halkın bakışları arasında ırkçı sloganları atıyor.

  GÖRÜNTÜLERİ ÇEKEN KAMERAMANLAR LİNÇ EDİLMEKTEN KORKUYOR
  Son görüntüleri çeken Yorgos adlı kameraman, Mega televizyonuna duygularını şu cümleyle ifade etti: "Komşu ülkelere yönelik atılan ırkçı sloganlardan utandım. Bir Yunan olarak çok öfkelendim, endişelendim." Yorgos, askerlerin bu tavrının organize edilmiş bir nefret ve fanatizm olduğunu da belirtti. Sunucuların soyadını niçin vermediğine ilişkin sorusuna üzerine Yorgos, "Soyadımı verirsem, aşırı milliyetçiler beni linç ederler." şeklinde cevap verdi. Yorgos, slogan atan özel kuvvetlerin hiçbir şeyden korkmadıkları izlenimi de edindiğini belirtti.
  İlk videoyu çekerek skandalı görüntüleyen Eleftherotipia muhabiri Dimitris Aggelidis de aynı programda görüntüleri nasıl çektiğine ilişkin bilgi verdi. Aggelidis, görüntüleri yayınladığı için yüzlerce tehdit mesajı aldığını söyledi. Bu arada görüntüyü ilk defa yayınlayan Eleftherotipia gazetesinin internet sitesi ise dün aşırı milliyetçiler tarafından hacklendi.
  Televizyondaki programa katılan Sol İttifak Partisi milletvekili Theodoros Dritsas, Yunan özel kuvvetlerinde verilen eğitimin yeniden ele alınması gerektiğini söyledi. Komşu ülkelere karşı kullanılan düşmanca marş ve sloganlarla eğitime derhal son verilmesini ve sorumluların cezalandırılmasını isteyen Dritsas, bu olaya gençlerden çok eğitim veren tecrübeli profesyonel askerlerin öncülük yaptıklarının altını çizdi.
  Sualtı Görevler Birliği'nden yarbay Yanis Dizelos ise, toplam 160 kişiden oluşan birliğin Yunanistan'daki en seçkin ekip olduğunu söyledi. Küçük bir grup tarafından atılan sloganları Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak reddettiklerini belirten Dizelos, bu konudan ötürü çok üzüldüklerini ifade etti.
  Programı sunan gazetecilerin ise konuyu reyting uğruna Türkiye aleyhtarlığına çekmeye çalışmaları dikkat çekti. Gazeteci, "Türkler için bu sloganlar atılsa bunu anlayacağım. Türkiye, bizim ana düşmanımız. Arnavutlarla bunların ne zorları var! " şeklinde bir soru yöneltti.


  MAKEDONYA'DAN NOTA
  Bu arada Makedonya için de ırkçı sloganlar atıldığının ortaya çıkmasından sonra gergin olan iki ülke ilişkilerinde yeni bir kriz yaşanıyor. Makedonya Dışişleri Bakanı Zoran Petrof'un Yunanistan'ın Üsküp İrtibat Şefi Aleksandros Papadopulos'a yarın bir protesto notası vereceği bildirildi. Makedonya Hükümet Sözcüsü de yaptığı açıklamada, "Hoşgörüsüz gösterilerin, komşu Yunanistan'la iyi komşuluğa dayalı ilişkilerin inşasına yardımcı olmadığını" açıkladı.
  Şimdi dikkatler, görgü tanıklarının ifadelerine göre Türkiye aleyhine de benzer sloganların atıldığına ilişkin yeni görüntülerin ortaya çıkıp çıkmayacağına çevrildi.
  Sahil Güvenlik Komutanlığı, geçit töreninde "Akıtacağımız kan, domuz Arnavut'un kanı" ve "Onlara Üsküplü (Makedonyalı) derler, Onlara Arnavut derler, elbiselerimi onların derileriyle dikeceğim" şeklinde slogan atan balık adamlar hakkında idari soruşturma açmıştı. Özel birlik komutanı ise açığa alınmıştı. Skandal görüntüler üzerine Atina, Arnavutluk'tan resmen özür dilemişti. Arnavutluk'ta düzenlenen gösterilerde ise 2 Yunan bayrağı yakılmıştı.
  2007 yılında ise yine özel kuvvetlerde Türkiye aleyhtarı marşların eğitim ve tatbikatlar sırasında okundukları ortaya çıkmıştı. İnternette yer alan bu görüntülerde ise "Çelik kılıçla hangi Türkü buldularsa başını uçurdular, Palikarya'lar Ayasofya yolunda öldüler. Ayasofya'dan Hilal'i çıkaracağım, yerine de Haç'ı takacağım. Tanrı sadece o zaman, İstanbul'u aydınlatacak. Yunan milli marşı her yanda yankılanacak." cümleleri yer alıyor.


  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Makedonya'dan Yunanistan'a nota Forum Tarih
Yunanistan'a 30 milyar euro acil destek Ekonomi Ve Borsa 1 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş