Makale ile Deneme Arasındaki Fark Nedir?

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Makale ile Deneme Arasındaki Fark Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Makale ile Deneme Arasındaki Fark Nedir?
  Makale ile Deneme Arasındaki Fark  Denemeci özgürce seçtiği bir konu üzerinde kişisel görüşlerini okurlarıyla dostça paylaşırken okuyucuyu düşündürme amacı taşır. Yazınsal bir dil kullanarak toplumun geneline hitap eder.

  Makaleci ise öğretmeyi, bilgilendirmeyi amaçladığı için bilimsel belge, anket ve istatistikler gibi verilerle savını kanıtlama yoluna gider. Bilimsel ve terimsel bir dil kullanarak konuyla doğrudan ilgisi olan sınırlı bir okura seslenir.Öğretici düzyazının bir türü olan makale, bir düşünür, bilim adamı ya da araştırmacının seçtiği bir konuda kendi duygu ve düşüncelerini delil, bilgi, bulgu, belge ve diğer kaynaklardan da yararlanarak açıkladığı ve kesin yargılarla sonuca ulaştığı yazı türüdür.

  Makaleler, içeriklerini belirleyen konularına göre birçok türe ayrılır. Örneğin resim, müzik, tiyatro gibi sanat dallarını ele alan makalelere sanat makalesi, ulusal ya da uluslararası politika konularını irdeleyen yazılara politik makale, askerlikle ilgili bir konuyu işleyen yazıya askerî makale, psikolojik konulara değinen yazılara psikolojik makale, bir bilim dalıyla ilgili makalelere bilimsel makale, dinî konuları i şleyen yazılara da dinî makale denir.

  Makaleler genellikle gazetelerde, popüler ve bilimsel dergilerde yayımlanır. Gazetelerin çoğunlukla ilk sayfasında yer alan ve o gazetenin genel fikrî yapısını temsil eden yazılara başmakale, bu yazıyı yazan kişiye de başyazar denir.

  Türk edebiyatında ilk makaleyi, İbrahim Şinasî ilk sayısı 22 Ekim 1860′ta çıkan Tercümanı Ahval gazetesinde yayımlamıştır.
   

 2. soru çok basit,ama eglenceli
   

 3. makale öğreticidir,deneme ise serbestce yazılır kanıtlama zorunluluğu yoktur..soru basitmiiiş
   

 4. makale bilgi werir deneme ise serbesttir...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Makale Deneme Arasındaki Forum Tarih
Makale ve Denemeler Arasındaki Farklılıklar Makaleler-Denemeler 31 Ekim 2012
Makale yazıları deneme Yazı Örnekleri Sohbet ve Köşe Yazısı Türleri Hakkında Örnekler Makaleler-Denemeler 12 Ağustos 2011
Makale Fıkra Deneme nedir Makaleler-Denemeler 19 Şubat 2011
Zaman konulu makale örneği Makaleler-Denemeler 2 Ekim 2016
Mustafa Kemal'in Çanakkale savaşlarında göstermiş olduğu başarıları makale Atatürk Hakkında Herşey 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş