Mahonya Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mahonya Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mahonya - Mahonya Nedir - Mahonia aquifolium Yetiştiriciliği




  Mahonya Yetiştiriciliği



  * Bilimsel Sınıflandırma
  * Alem: Plantae
  * Şube: Magnoliophyta
  * Sınıf: Magnoliopsida
  * Takım: Ranunculales
  * Familya: Berberidaceae
  * Botanik Adı: Mahonia aquifolium
  * Türkçe Adı: Mahonya



  Kuzey ve Orta Amerika ile Doğu ve Güney Asya’da doğal olarak yaşayan 90 kadar türü vardır. Boylu ya da bodur çalı formunda yaz kış yeşil odunsu bitkilerdir. Aynı zamanda
  ağaç ve ağaççık tipinde olan türleri de vardır. Yaprakları tek yaprakçıklı, tüysü, pek az olarak da üçlüdür. Yaprakçılar derimsi kenarları seyrek dişli, dişlerin ucu çokça diken durumunda yaprağın dizilişi ise almaçlıdır. Dallarda diken bulunmaz. Çiçekleri sarı renkli, berberis çiçeklerine benzese de onların çiçeklerinden daha büyüktür. Çiçekleri, çok çiçekli salkım ya da bileşik salkım durumundadır. Meyve az olarak beyaz ya da kırmızı renkte görünse de çoğunlukla mavi ve dumanlıdır.
  [​IMG]


  Tohumla üretim esas olmakla birlikte çelikle de üretim yapılır. Çelikle üretimde çelikler eylül-ekim aylarında o yılki sürgünlerden hazırlanır. Hazırlanan çeliklerin dip kısımlarında yaralama yaparak % 0,8’lik IBA ile muamele edilir. 2 kısım peat ve 1 kısım kum karışımına dikilir. Köklenen çelikler ilkbahara kadar ısıtılmayan seralara alınarak burada muhafaza edilir. 1 yıl büyütülen fidanlar 15 cm boy alarak satışa hazır hale gelir. Başka bir çelik alma zamanı ve şekli ise şöyledir; şubat ayında 1 göz ve 1 yaprak bulunan 2,5 cm uzunluğunda 1 yaşlı dallardan çelikler hazırlanır. Alınan bu çeliklerin diplerine yaralama yapmadan peat içine dikilir. Dikimde çelikler yaprağın alt kısmına kadar, köklenme ortamına dikilir. 9–10 hafta sonra % 100 oranında köklenme görülür. Sonbaharda bitkiler 7,5 cm boya ulaşır. Ertesi yıl 20 cm boyunda ve 2–3 dallı bitki durumuna gelir.

  Ekolojik İstekleri
  Yarı gölge yerlerden hoşlanır. Türlerin çoğu çok narindir, soğuklardan zarar görür.
  Soğuk rüzgârlardan ve kış güneşinden korunmaları gerekir. Yaprakları mavimsi yeşil olan türler güneşli ortamları ve kumlu toprakları sever. Diğer türler ise nemli ve humuslu topraklardan hoşlanır.



  Peyzajda Kullanımı
  Çim alanlarında tek ya da gruplar halinde yetiştirilir. Dar bahçeli ev ve blokların önünde, çatı teras ve balkonlarda da yetiştirilebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mahonya Yetiştiriciliği Hakkında Forum Tarih
kültür mantarı yetiştiriciliği ve kurulum maliyetii Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Aralık 2014
Karpuz Yetiştiriciliği Yapılan Yerler Nelerdir Doğa ve Bitkiler 5 Kasım 2011
Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Teknikeri Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Teknikeri Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş