Mahmutpaşa Kervansarayı (Kurşunlu Han) Ankara

'Ankara Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mahmutpaşa Kervansarayı (Kurşunlu Han) Ankara konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Mahmutpaşa Kervansarayı ve Bedesteni onarım öncesi


  Mahmutpaşa Kervansarayı Sadrazam Mahmut Paşa (1464-1471) tarafından, Mahmutpaşa Bedesteni ile birlikte yapılmıştır. Kervansarayın kitabesi bulunmadığından kesinlik kazanamamakla beraber XV.yüzyılın ikinci yarısının başlarında yapıldığı sanılmaktadır.

  Ankara Kalesi eteklerinde, doğu-batı yönünde uzanan Han iki katlı dikdörtgen plânlı bir yapıdır. Arazi konumundan ötürü kervansarayın güneybatı köşesine L plânlı bir bodrum eklenmiştir. Yapımında moloz taş kullanılmış, yalnızca giriş cephesi ile avludaki revaklarda tuğla hatıllar ve kaba taşlar alternatif olarak sıralanmıştır.

  Kervansarayın içerisine basık kemerli geniş bir kapı ile girilir. Buradaki avlunun köşelerdekilerden başka kuzey ve batısında beşer ayak güney ve doğusunda da dörder ayak olmak üzere toplam yirmi ayak kemerlerle birbirine bağlanmıştır. Bunlar üst örtüyü meydana getiren küçük kubbecikleri taşımaktadır. Kervansarayın alt katında, doğu yönünde dokuz dükkan bulunmakta olup, batısı Bedesten duvarı ile kapatılmıştır. Üst katlarda güney ve batı cephelerinde odalar sıralanmıştır. Kuzeye bakan giriş cephesi önünde yuvarlak kemerli beşik tonozlu on bir dükkan sıralanmıştır.

  [​IMG]
  Onarım sonrası Anadolu medeniyetleri Müzesi olarak kullanılan bölüm

  Giriş katında 28, üst katında da beşik tonoz örtülü 30 oda bulunmaktadır. Bu odaların dışa açılan bir penceresi, ocakları ve ocağın iki yanında da birer niş bulunmaktadır. Dışa penceresi olmayan odalarda ise aydınlanma, kapının yanındaki avluya açılan pencerelerle yapılmaktadır. Bu odaların önündeki revaklar yuvarlak kemerli olup, avluya açılmaktadırlar. Üst kata revakların içerisinden taş bir merdivenle çıkılırdı.

  Mahmutpaşa Kervansarayı bedestenle birlikte restore edilmiş, günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin bir bölümünü oluşturmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mahmutpaşa Kervansarayı (Kurşunlu Forum Tarih
El Aman Kervansarayı Hakkında Bilgi ve Resimler Bitlis Bitlis Tanıtımı 24 Ocak 2011
Ağzıkarahan (Hoca Mesut Hanı) Kervansarayı Hakkında Bilgi Aksaray Aksaray Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kurtkulağı Kervansarayı Hakkında Bilgi ve Resimler Ceyhan Adana Adana Tanıtımı 23 Ocak 2011
El Aman (Rahva) Kervansarayı Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Aralık 2010
Mahperi Hatun Kervansarayı Tokat Karadeniz Bölgesi 6 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş