Mahmutlu Köyü Kavak Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mahmutlu Köyü Kavak Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mahmutlu Köyü Kavak Mahmutlu Köyü Resimleri Mahmutlu Köyü Tanıtımı  Mahmutlu, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.


  İlçe: Kavak- İl: SAMSUN

  Köy Muhtarı: AHMET EDİS


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0362-6461549

  Cep Telefonu:

  0535-8401733


  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı:121 km


  İlçeye Uzaklığı:6 km


  Rakım:610 m


  Tarihi
  Yanlış yazdığımızı iddia edip eleştirenler doğrusunu yazmak zorundadır ki bizler öğrenelim...Köyümüzün ismi 250-300 yıl kadar önce yaşamış olan köyü bugünkü yerine kuran Mahmut ağa isimli şahıstan geldiği bilinmekte isede bugünkü soyu hakkında bilgi yoktur.Osmanlı döneminde uzun süren seferberlikler sonucu köy erkeklerinin akıbeti ve nesilleri hakkında sadece köy mezarlığından başka kesin bilgi yoktur.Bazı ünleriyle anılan nineler ve nam salmış erkekler var isede tarihleri ve hangi nesil olduğu bilinmemektedir.150 yıla yakın tarihi olan köy mezarlığımızın verdiği bilgi ise 3 nesil dede ve ninelerimize aittir. Lütfen köyümüzün kaynaklı veya yazılı tarihi hakkında bilgisi olan varsa bu sayfaya bilgi eklesin; Yayla mezarlığı, Zambak mezarlığı, tekmezar ve köy mezarlığının içinde bilinmeyen çok mezar var.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. çalmaç çorbası, tirit, gömme çöreği, mısır pastası, içi bulgurlu, dönderme, zerde, içi yağlı çörek, pıtıl.Yenilen yaban otlarından yapılan bulgurlu pancar corbası.Sac üzerinde pisirilen yufka.

  Bu sayfayı eleştirenler birde sizle yazın bizler okuyalım.

  Coğrafya
  Samsun iline 27 km, Kavak ilçesine 20 km uzaklıktadır.Havana tesisleri olarak anılan Sapak mahallesinden 3 km. içeride köy merkezi olup, bu 3 km.lik yol çok virajlıdır. Köy çevresinde birçok kaynak suyu çeşmeleri mevcuttur.Köyün ortak ormanı ve köylünün bireysel ormanı yeteri miktardadır.Yasalara göre korunur ve kesim yapılmaktadır.Köyün ortasından diğer köylerin asfalt yolu geçmektedir.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Rakım 750m. cıvarında olup Samsun'a en yakın en yüksek mevkide olduğundan kısmen karasal iklim görülür.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. kavağa bağlı köylerden en iyi sayılabilecek köydür yerleşim yeri olarak ulaşım yeri olarak olsun verim olsun her konuda muhteşem havadar yerdir gezip görülmesini tavsiye ederim sarıyusuf köyü imamı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mahmutlu Köyü Kavak Forum Tarih
Delimahmutlu Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Mahmutlu Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2010
Mahmutlu Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Hacımahmutlu Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Mahmutlu Köyü Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş