Mahmutlar Köyü Kalecik Ankara

'Ankara Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mahmutlar Köyü Kalecik Ankara konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ankara Köyleri - Mahmutlar Köyü - Mahmutlar Köyü Hakkında - Mahmutlar Köyü Tanıtımı - Mahmutlar Köyü Resimleri


  Tarihi
  Evvelce isimleri Mahmut olan iki yörüğün buraya yerleştikleri ve burayada Mahmutlar denildiği söylenir.Köyün kayalık bir tepenin dibinde olması dolayısıyla küçükbaş hayvancılığa uygun olması bu bilgiyi doğrulamaktadır. Köyümüsde eskiye dail yaklaşık 4 tane mezar yeri vardır.(üçtaş,karaçalı,harman yeri ve yeni mezrlıktır.)üçtaşdaki mezarlık Roma zamanından kalma olarak yaşlılardan sölenir diyerleri osmanlı ve cumhuriyet zamanındadır.ipek yolu olarak bilinen taş yolda vardır ve şuanda az kalıntılırı vardır.Karaçalı,kavak ve kızlardipleriden hamzalı tarafına aşar ve eskiden hittiler tarafından banka olarak kulanılmıştır.Karaçalı tarafında kömür ocağı bulunmaktadır ve kavktada kum ocağı vardır fakat işletilmiyordur.

  Kültür
  Köyde karasal iklim hakim olduğundan yağış oranı düşüktür. Dolayısıyla her sene nisan aylarında arazi içinden geçen Kızılırmak kenarına yağmur duasına çıkılır. Uzun kış gecelerinde köy odasında toplanılır. Burada çeşitli oyunlar çıkarılır. Bunlar Deve oyunu (genellikle düğünlerde), Yüsük oyunu,Çavuş oyunu vb. eğlencelik oyunlar oynanır. Köyün en meşhur yemeği etli erişte olmasına rağmen, Tarhana çorbaşı, tirit, imambayıldı, çiğdem aşı, yaprak sarması da bir o kadar meşhurdur. Yumurta tatlısı, sini, höşmerim, kabak tatlısı, sütlaç ta sık yapılan tatlılar arasındadır. Düğünlerde veya eğlencelerde deve oyunu, sinsin (ateş üzerinden atlamak suretiyle oynanan bir oyun şekli)gibi oyunlar oynanır.

  Coğrafya
  Ankara iline 105 km, Kalecik ilçesine 38 km uzaklıktadır. Etrafı, rakımı fazlaca yuksek olmayan (bıtsında)kayabaşı (dogusunda)bozkır (güneyinde)avluca olmak üzere üc adet tepelerle cevrili kızılırmak havzasında şirin mi şirin şirin mi şirin bir yorük köyüdür.

  [​IMG]

  [​IMG]

  resimler: yerelnet

  Köyünüz hakkında herşeyi paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş