Mahmuthisar Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mahmuthisar Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mahmuthisar Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Mahmuthisar Köyü - Mihalıçcık - Mahmuthisar Köyü Hakkında  Mahmuthisar, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği şu şekilde rivayet edilmektedir. Eskiden göç eden üç türkmenden biri olan Mahmut Bey şuanki yerinde olan köye yerleşmiştir.Tepede bulunan hisarı kendine yer edinmiştir.Ve Mahmuta ait hisar anlamında köyün adı Mahmuthisar olmuştur. Köyde kurtuluş savaşı öncesi yaşadığı bilinen Ahmet Dede adlı mübarek bir insanın köyde çobanlık yaptığı ve bu yüzden en yakın köylerde dahi, hayvanlarda şap hastalığı görülürken Mahmuthisar köyündeki hayvanlara böyle bir hastalık bulaşmamaktadır.Türbesi köyün Erenler mevkiinde bulunmaktadır.

  Kültür
  Köyün geneli tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşmaktadır.En ünlü yemeği yaprak sarması ve etli güveç yemeğidir.Köyün nüfusunun az olmasının nedeni iş potansiyelinin olmaması ve ekilebilir arazilerin azlığı sebebiyle köy halkının Eskişehire göç etmesidir.Köy içme suyu sorunu 1993 te köyün batısında olan Beşpınar çesmesinden boru hattıyla köyün bütün evlerine su gelmiştir. Su geldikten sonra daha önce köyden göç edenlerden bir kısmı şehirde emekli olduktan sonra özellikle yaz döneminde köye dönüp tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başlamıştır. Düğünleri çok keyifli geçer. Genelde üç gün sürer. Adetleri genelde Eskişehir iliyle aynıdır. Köyün girişi suyun gelmesiyke beraber yemyeşil ve bahçelik olmuş, fındık dahil her türlü meyve ve sebze yetiştirilmeye başlanmıştır. Sarıyar barajına yakınlığı sebebiyle köy halkının bir kısmı balıkçılıkla uğraşmaktadır. Fakat son dönemlerde suyun yeterli olmaması nedeniyle köyde istenilen bağ bahçe yapılamamakta su muhtar tarafından eşit kullanım amacıyla nöbetleşe dağıtılmaktadır.Bahçelerde su sıkıntısı yüzünden sebze yapılamamaktadır.hatta zaman zaman su kavgaları bile yaşan maktadır..

  Coğrafya
  Eskişehir iline 116 km, Mihalıçcık ilçesine 27 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Eh yazları sıcak, kışları soğuk .... Yazın serinlemek için baraja gitmekte zor, kışın dağdan odun getirmekte...

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 20
  2000 17
  1997 20

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyde traverten sahası bulunmakta ve büyük bir mermer firması tarafından işletmeciliği 2008 tarihinde başlayacaktır. Bu köyün ekonomisine katkıda bulunabilecektir. 2002 yılında Kaymakamlık kanalıyla butun koye bodur kiraz fidanı dağıtılmıs ve kirazcılık köyde yaygın hale gelmıstir. Fakat su sıkıntısı yüzünden verim alınamamaktadır. Ayrıca köy yakınındaki kızılyer mevkisinde yine Kaymakamlık tarafından 40 yıl önce yapılan üzüm bağı bulunmaktatır. (Şu anda kurumuştur.)

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - OSMAN KARATEPE AZALAR:HİDAYET SAYGI, MEHMET KAYAALP,yaa..
  1999 - OSMAN KARATEPE AZALAR:HİDAYET SAYGI, MEHMET KAYAALP,ya..
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir,köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ancak asfalt yol çardak köyüne kadardır.yaklaşık 8kmlik yol topraktır.Köyde bir adet cami mevcut olup 2006 yılında cami bahçesine gasılhane ve abdesthane yapılmıstır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mahmuthisar Köyü Hakkında Forum Tarih
Mahmuthisar Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Mahmuthisar İlköğretim Okulu Konya Ilgın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş