Mahatma gandhi - Mahatma gandhi kimdir? (1869 - 1948)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mahatma gandhi - Mahatma gandhi kimdir? (1869 - 1948) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mahatma gandhi - Mahatma gandhi kimdir? (1869 - 1948)


  1869 yılında doğdu. "Şiddet göstermeme[​IMG] inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o[​IMG] benim itikatımın da son maddesidir." diyen Hintli pasifist siyasetçi ve düşünce adamı Gandhi[​IMG] İngiliz sömürgeciliğine karşı Hint milli hareketinin[​IMG] 1919-1948 yılları arasındaki en önemli lideriydi. 1869’da Porbandar’da Vaşiya Kastı'ndan bir ailenin oğlu olarak doğan Mohondas Karamçand Mahatma (Ulu Ruh) Gandhi[​IMG] 1888-91 yılları arasında Londra’da hukuk öğrenimi gördükten sonra[​IMG] iki yıl Bombay ve Rackot Kentlerinde avukatlık yaptı. 1893-1914 yılları arasında Güney Afrika’da da avukat olarak çalıştı. Burada ırkçı Apartheid rejiminin ırk ayrımı politikalarına maruz kalan Hintli göçmen işçilerin haklarının savunucusu durumuna yükseldi. Gandhi’nin Güney Afrika’da geçirdiği yıllarda oluşturduğu ideolojisinin temellerini[​IMG] şiddet karşıtlığı[​IMG] sivil itaatsizlik[​IMG] pasifizm[​IMG] uzlaşmacılık[​IMG] çilecilik[​IMG] Asya milliyetçiliği[​IMG] Hinduizm akımının dinsel mistik öğeleri[​IMG] dinlere saygı ve teknoloji karşıtlığı oluşturur. Tam 21 yıl sonra[​IMG] 9 Ocak 1915’te[​IMG] ülkesi Hindistan’a dönen Gandhi’yi karşılamaya gelen onbinlerce Hintli[​IMG] onun artık Hindistan için milli bir simge haline geldiğinin de bir kanıtıdır. Hindistan’da olduğu yıllar boyunca İngiliz emperyalizmine karşı pasif ve uzlaşmacı bir çizgi izleyen Gandhi[​IMG] gerçekleşen birçok yığınsal milli bağımsızlıkçı ve emekçi eylemlerinden doğan kurtuluş fikrini[​IMG] olgun bir fikir olarak görmedi. Avrupa ürünlerini boykot[​IMG] sivil itaatsizlik gibi eylemler gerçekleştiren Gandhi[​IMG] ayaklanmaya ve ulusal kurtuluş için savaşa karşı oldu. Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizler için asker toplamak en büyük hatalarından biri olmuştur. 30 Ocak 1948’de radikal-milliyetçi bir Hintli tarafından gerçekleştirilen bir suikastle öldürdü.
  Sözleri

  Bir insanı[​IMG] ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama[​IMG] eğer uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa[​IMG] dünyanın bütün gayretlerini sarf etseniz[​IMG] nafiledir.

  • Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlaktan yoksun bir işdünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı.

  • Bu dünyada öylesi aç yaşayan insanlar var ki[​IMG] Tanrı onlara ancak bir somun ekmek suretinde görünebilir.

  • Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun.

  • Her sabah kalktığım zaman kendi kendime şöyle söz veririm: Dünya üzerinde vicdanımdan başka kimseden korkmayacağım. Kimsenin haksızlığına boyun eğmeyeceğim. Adaletsizliği adaletle yıkacağım ve mukavemet etmekte ısrar ederse onu[​IMG] bütün mevcudiyetimle karşılayacağım.

  • Sevgi her zaman ıstırap çeker[​IMG] hiçbir zaman ne gücenir ne de intikam almaya çalışır.

  • Sevgi insanlığın[​IMG] şiddet hayvanlığın kanunudur.

  • Sevginin olduğu yerde hayat vardır.

  • Sıkılmış yumruklarla el sıkışamazsınız.

  • Şiddet göstermeme[​IMG] inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o[​IMG] benim itikatımın da son maddesidir.

  • Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür... Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür... Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür... Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür... Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür... Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür... Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mahatma gandhi Mahatma Forum Tarih
Mahatma (Yüce Ruh) Gandhi Kimdir - Mahatma Gandhi Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 29 Mart 2012
Mahatma Gandhi Hayatı Biyografi & Otobiyografi 9 Mayıs 2011
Mahatma Gandhi Kimdir - Mahatma Gandhi Hayatı Biyografi & Otobiyografi 8 Mayıs 2011
Mahatma Gandhi Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 7 Mayıs 2011
Gandhi indra Kimdir - Gandhi indra Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 4 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş