Magdalena Kožená Kimdir?-Magdalena Kožená Hayatı-Magdalena Kožená Biyografisi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Magdalena Kožená, Çek mezzo-soprano.
Matematikçi bir baba ve biyolog annenin kızı olan Kožená, 1973 yılında Çek Cumhuriyeti'nin en büyük ikinci şehri Brno'da doğmuştur. Başlangıçta piyanist olmak isteyen Kožená'nın bu hayali 6 yaşında elini kırmasıyla sona ermiştir. Brno Filarmonik Orkestrası çocuk korosunda şarkı söylemeye başlayan Kožená, 1995 yılında Brno Konservatuarı ve Bratislava Sahne Sanatları Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Aynı yıl Uluslararası Mozart Müsabakasında ödül almıştır. 1996-1997 yılları arasında Viyana Volksoper bünyesinde çalışmıştır. 2003 yılında Fransa Hükümeti tarafından Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres ünvanıyla ödüllendirilmiştir. Fransız bariton Vincent le Texier ile evlenen Kožená, İngiliz orkestra şefi Sir Simon Rattle ile olan beraberliği yüzünden evliliğine son vermiştir. 2005 yılında Sir Simon Rattle'dan Jonas adlı bir erkek çocuk dünyaya getirmiştir.


Ödülleri

  • 2001 Gramophone Solo Vokal Ödülü
  • 2001 Çek Kristal Ödülü, Uluslararasın Altın Prag Televizyon Festivali - En iyi konser veya sahne performans kaydı (opera, operet, bale, dans, müzikal), Magdalena Kožená ve Thierry Gregoire, Česká televize, Brno Televizyon Stüdyosu, Çek Cumhuriyeti
  • 2003 Fransız hükümeti tarafından verilen Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres ünvanı
  • 2004 Gramophone Ödülü - Yılın en iyi Sanatçısı
Albümleri

İlk albümü 1997 yılında Çek Cumhuriyeti'nde yapmış olduğu Bach aryalarıdır. Kožená bu kayıt sonrası Deutsche Grammophon (DG) ile anlaşma imzalamıştır. DG ile George Frideric Handel’in Roman Motetleri, İtalyan Kantatları ve Marc Minkowski ile birlikte Messiah'ı, 2001 yılında Gramophone Solo Vokal Ödülünü aldığı ilk solo resital albümünü (Graham Johnson ile Antonín Dvořák, Janacek ve Martinu) yapmıştır. En son albümleri, Prag Filarmoni ve Michel Swierczewski ile Mozart, Christoph Willibald Gluck and Myslivecek aryaları, Mahler Oda Orkestrası ve Minkowski ile Fransız aryaları ve Paul McCreesh yönetiminde Gluck’ün Paris ve Helen operası sayılabilir.


K:wikipedia
 

Üst