Madencilik devi Rio Tinto 14.000 kişiyi işten çıkarıyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Madencilik devi Rio Tinto 14.000 kişiyi işten çıkarıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sydney - İngiliz-Avustralyalı madencilik şirketi Rio Tinto, dünya çapında 14.000 kişinin işine son verecek.

  Dünyanın üçüncü büyük madencilik şirketi Rio Tinto, küresel ekonomik kriz yüzünden demir ve diğer metallere olan talebin düşmesi nedeniyle gelecek yıl sonuna kadar borcunu 10 milyar dolar azaltmak için alınacak yeni önlemler kapsamında 14.000 kişiyi işten çıkaracağını ve sermaye yatırımını düşüreceğini açıkladı.

  Borcunu 6,6 milyar dolar azaltmak için önemli varlıklarını satacağını belirten şirket, istihdam azaltarak ve işletme maliyetlerini düşürerek 2010 yılına kadar 1,6 milyar dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

  Yaklaşık 40 milyar dolar borcu bulunan şirketin borcunun 38,1 milyar dolarlık kısmı geçen yıl Kanadalı madencilik şirketi Alcan'ı satın almasından kaynaklanıyor.

  Bu arada İsveçli rulman üreticisi SKF firması ekonomik krizin otomotiv sektöründeki talebi olumsuz etkilemesi nedeniyle dünya çapında 2.500 kişinin işine son vereceğini bildirdi.Toplam satışlarının geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 15 azalacağını beklediğini belirten şirket, 2010 yılı başlarına kadar uygulayacağı yöntemlerle
  31 milyon dolar tasarruf etmeyi amaçlıyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş