Madenşehri Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Madenşehri Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaman İli Köyleri - Merkez Madenşehri Köyü - Madenşehri Köyü Hakkında Bilgiler - Madenşehri Köyü Resimleri  Madenşehri, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Karaman merkezine 34 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 362
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet Göküs
  1999 - Zekeriye Kondu
  1994 - Zekeriye Kondu
  1989 - Mehmet Ali Demir
  1984 - Duran Göküs

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktasır.toplu eğitim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Karaman'ın kuzeyinde, yaklaşık 35 km. uzaklıkla, volkanik bir dağ kitlesi olan Karadağ'ın (en yüksek noktası Mahalaç Tepesi 2288 m.) değişik yükseltilerinde ve vadilerinde 4.ve 9. yüzyıllar arasında yapılmış bir çok kilise, bazilika, şapel, manastın mezar yapısı, sarnıç, konut ve askeri yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar Madenşehir Köyü. Yukarı Ören ve DeğleKöylerinde yoğunluk oluştururlar.

  Yapılar bazilika, yonca, serbest haç, latin haçı, çokgen ve karışık planlı olarak inşa edilmişlerdir. Yapılarda Erken Hiristiyanlık Mimari özellikleri yerli sanat üslubuyla karışmıştır.

  Karaman'a 50 km uzaklıkta olan Madenşehir Öreni içerisinde günümüzde de Madenişehir adında bir köy yerleşmesi vardır. Bu durum sonucu bir çok yapı yok olmuştur.

  Binbİrkilise yapılarının en büyüğü köyün girişinde yer alan bir numaralı bazilikadır. Madenşehir Örenindeki Kiliselerin çoğunluğu bazilika! Planlıdır. 20* yüzyılın başlarına kadar sağlam olan ancak günümüzde sadece bazılarının temel izleri görülebilen 4.5.6.12.16.17,21.22.numaralı kiliseler bazilikal planlıdır.

  I numaralı bazilikadan kuzeye doğru giden yolun her iki tarafında Nekropol (mezarlık)alanı bulunmaktadır. Bu alanda yüzeye yayılmış lahit ve lahit kapakları görülebilmektedir Bu lahitlerden bazılarının dış yüzleri kabartma figürlerle süslüdür. Bazılarında da sadece bir hac kabartması vardır.

  Yolun devamında köylülerin ağzı açık diye adlandırdı klan exedra (yarım yuvarlak girinti),karşısında (batı) çoğu bölümleri yıkılmış, altında iki kemer, üst katında dört kemerli bir galerisi olan bazilika ve bu iki yapının yakınında büyük bir sarnıç yer almaktadır. Exedradan köyün içine giden yolun solunda üzerinde bir ev yapılmış olan 13 numaralı kilisenin kalıntıları bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Madenşehri Köyü Hakkında Forum Tarih
Madenşehri İlköğretim Okulu Karaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş