Maddenin görülebilir özelikleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 13 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Maddenin görülebilir özelikleri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Maddenin görülebilir özelikleri nelerdir? açıklar mısınız
  Maddenin görülebilir ve hissedilebilir özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

  MADDENİN GÖRÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ

  Maddenin gözlemlenebilen özellikleri; Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularından biri veya bir kaçı ile algılanır. Örneğin; Maddelerin saydamlığı sadece görme, pürüzlüğü görme ve dokunma duyuları ile algılanabilir. Şimdi maddenin bu özelliklerini daha yakından tanıyalım.

  SAYDAM - OPAK
  Maddeler ışığı geçirme durumlarına göre; Saydam madde ve Yarı saydam madde ve Opak (saydam olmayan) madde olmak üzere üç guruba ayrılır.
  Hava, ince cam, sığ su gibi ışığı geçiren maddelere saydam maddeler denir.
  Buzlu cam, yağlı kağıt gibi ışığı az geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Tahta, karton, taş gibi ışığı hiç geçirmeyen maddelere ise; opak (saydam olmayan) maddeler denir.

  PARLAK - MAT
  Üzerine düşen ışığı; İyi yansıtan maddelere parlak maddeler denir. Örnek: Altın, gümüş, alüminyum, çinko vb.
  Üzerine düşen ışığı yansıtmayanlar ise mat maddelerdir. Örnek: Kükürt, karbon, ağaç, toprak, taş vb.

  PÜRÜZLÜ - PÜRÜZSÜZ
  Yüzeyinde, girinti- çıkıntı olan maddeler pürüzlü (duvar, taş, tahta, vb.), girinti- çıkıntı olmayan (cam, ayna, fayans, vb.) maddeler ise pürüzsüzdür.

  ESNEK - BERK
  Kuvvet uygulayınca şekil değiştiren, kuvvet kalkınca tekrar eski haline dönen, uzayıp kısalabilen maddelere esnek madde (silgi, paket lastiği,s ünger gibi) denir.
  Esnek olmayan sert ve sağlam maddelere ise berk madde (taş, çivi, kurşun kalem gibi) denir.
  Kuvvet uygulanınca; Esnek maddeler kolayca bükülebilir. Berk maddeler bükülmez ve kırılabilir. Berk madde kırılırsa şekil değişikliği kalıcı olur.

  MIKNATISLA ÇEKİLEN - MIKTANISLA ÇEKİLMEYEN
  Demir, nikel, kobalt gibi maddeler mıknatısla çekilirken, toprak, cam, tahta, kağıt ve plastikten yapılmış maddeler mıknatısla çekilmez.
  Mıknatısla çekilen maddeler; Toplu, iğne, çivi, çatal vb...
  Mıknatısa çekilmeyen maddeler; cetvel, kağıt, kürdan, defter vb...

  SUDA YÜZEN - SUDA BATAN
  Bir madde, su içine atıldığında; bir bölümü su dışında kalırsa suda yüzer. Tamamı suyun dibine inerse suda batar. Mantar tıpa, plastik top, tahta parçası gibi maddeler suda yüzerken, bozuk para, cam bilye, anahtar gibi maddeler suda batarlar.
  Suda yüzme veya suda batma maddenin büyüklüğüne değil, cinsine ve şekline bağlıdır. Örneğin; büyük bir plastik top suda yüzerken, küçücük bir demir bilye suda batar.

  SAĞLAM - KIRILGAN
  Darbelere karşı dayanıklı maddelere sağlam, kolaya kırılıp zarar görenler ise kırılgan maddeler denir. Demir ve çelikten yapılan eşyalar sağlam iken cam eşyalar kırılgandır.

  SUYU ÇEKEN - SUYU ÇEKMEYEN
  Su ile temas ettiğinde; suyu içine hapseden maddelere suyu çeken, suyu içine almayanlara suyu çekmeyen maddeler denir. Tuvalet kağıdı, havlu, atlet gibi maddeler suyu çekerken, şemsiye, yağmurluk, plastik poşet gibi maddeler suyu çekmez.

  SERT - YUMUŞAK
  Bazı maddelere dokunarak sert ya da yumuşak şeklinde tanımlarız. Demir, bakır, taş gibi maddeler sert, pamuk, yün, sünger, çamur, silgi gibi maddeler yumuşaktır Doğadaki en sert maddelerden biri elmastır. Cam kesmek için kullanılır.

  RENKLİ - RENKSİZ
  Maddeleri renkli veya renksiz olarak ayırabiliriz. Renkli ise hangi renkte olduğunu belirtiriz. Maddeleri sadece renklerine göre ayıramayız. Çünkü; farklı maddeler aynı renkte olabilir. Beyaz renkteki tuz ve şekeri rengine bakarak ayırt edemeyiz. Aynı maddeler farklı renkte olabilir. Plastikten yapılmış kırmızı ve mavi renkli toplar gibi.

  KOKULU - KOKUSUZ
  Bazı maddeleri çok belirgin kokulardan tanırız. Kolonya, benzin, naftalin, soğan, sarmısak, bozulmuş yumurta gibi. Gümüş, altın, bakır, tuz gibi maddelerin ise ayırt edici kokuları yoktur.

  TATLI- ACI- EKŞİ
  Bazı maddeleri tadına bakarak tanıyabiliriz; Limon - ekşi, pasta - tatlı, biber- acıdır. Bilmediğiniz maddelerin tadına bakmamalıyız çünkü zehirli ve yakıcı olabilirler.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  MADDENİN GÖRÜLEBİLİR VE HİSSEDİLEBİLİR ÖZELLİKLERİ

  Boşlukta yer kaplayan ve kütlesi olan varlıklara madde denir. Kapımasasandalye ve pencere gibi eşyalar; tahtademircam ve plastik gibi maddelerden yapılmışlardır.

  Su , buz ve su buharını renkleri yönünden inceleyelim. İnceleme sonunda suyun renksizbuzun beyazsu buharının sis renginde olduğunu görürüz. Aslında bu üç madde aynı maddenin üç farlı halidir.

  Farklı bitkilerden hatta aynı bitkiden alınmış yaprakların renklerini karşılaştıralım. Bazı yaprakların açık yeşil bazılarının koyu yeşil olduğunu görürüz. O halde aynı maddeler farklı renklerde olabilir.

  Isınmaıslanma (nemlenme)kuruma gibi etkilerle maddelerin renkleri değişebilir.

  Maddeler renklerinerenk tonlarının parlaklık ve matlıklarına göre birbirlerinden ayırt edilebilirler.

  Pencere camından dışarıya bakalım. Karşımızdaki evleriağaçlarıtaşları ve öteki cisimleri net görürüz. Aynı cisimlere buzlu camdan baktığımızda cisimleri puslu ya da gölge gibi görürüz.

  Cam gibi ışığı iyi geçiren maddelere saydam maddeler denir. Buzlu cam gibi ışığı az geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir.

  Tahta gibi ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir.

  Açık havadaki cisimler sisli havadaki cisimlerden daha iyi görülür. Çünkü saydam maddeler yoğunlaştıkça saydamlıkları azalır.

  Bazı maddeleri kokularından tanıyabiliriz. Bildiğiniz gibi kolonya parfümtüp gaz ve benzin gibi maddeler kokularından kolayca tanınır. Un şekertuz gibi maddelerin ise ayırt edici kokuları yoktur.

  Bazı maddeler ise tatlarına bakılarak tanınabilir. Limon gibi bazı maddeler ekşi şeker gibi bazı maddeler tatlıyemek tuzu ise tuzludur.

  Bazı maddeleri ise dokunarak tanırız. Taştahta;demir;cam gibi maddeler serttir. Pamuk yün sünger macun gibi maddeler yumuşaktır.

  Maddelere elimizi sürterek düzgün ya da pürüzlü olduklarını anlarız. Pencere camı masa ve sıranın üzeri düzgündür. Taş ağaç duvar yüzeyleri pürüzlüdür.

  Hareket ettirilen maddelerin çıkardığı seslerle de onları tanıyabiliriz.

  Bir maddenin yalnız sertliği yumuşaklığı saydamlığı parlaklığı ya da matlığı onu diğerlerinden ayırt etmemizi sağlamaz. Maddelerin görülen ya da hissedilen özellikleri onları tanımamıza yardım eder. Ancak tek başlarına maddeleri öteki maddelerden ayırt etmemize yetmez.

  Alıntı
   

 3. liste şeklinde yapsanız daha qüzel olurdu
   

 4. evet yaaa keşke liste halinde yapsaydınız off
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maddenin görülebilir özelikleri Forum Tarih
Maddenin Görülebilir Özellikleri ve Kısaca Örnekler Konu Dışı Başlıklar 18 Ocak 2014
Maddenin Görülebilir Ve Hissedilebilir Özellikleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 16 Aralık 2010
Maddenin ortak ve ayırt edici özellikleri kısa bilgi Eğitim Bilgileri 21 Kasım 2016
Maddenin halleri kısaca Eğitim Bilgileri 22 Ekim 2015
Maddenin değişiminde rol oynayan doğa olayları nelerdir Doğa ve Bitkiler 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş