Mac.OS.X.Tiger.10.4.6.X86 kurulumu Türkçe anlatım ? Nasıl kurulur ?

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 18 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mac.OS.X.Tiger.10.4.6.X86 kurulumu Türkçe anlatım ? Nasıl kurulur ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurulum
  - Öncelikle bize bir MacOS Tiger x86 kurulum DVD’si gerekli. Gerekli DVD image dosyasını internetten bulabilirsiniz. “Mac.OS.X.Tiger.10.4.6.X86-HOTiSO” ya da “JaS” olarak internette, paylaşım forumlarında ya da P2P araçlarıyla arayarak bulabilirsiniz (Yasal uyarı: Bu dosyayı indirmeniz benim tarafımdan ya da içinde bulunduğum site tarafından onaylanmamaktadır. Sorumluluk tamamen kullanıcıdadır). “.iso” ile biten dosyayı edindikten sonra onu DVD’nize kalıp olarak yazmanız lazım.

  - DVD’yi de edindikten sonra 7 Tools Partition Manager ya da benzeri bir program kullanarak hard diskinizde en azından 7 gb (benim tavsiyem 15 gb)’lık yeni bir partition açmanız gerekiyor.

  - Bunu da yaptıktan sonra DVD’yi takın ve bilgisayarı yeniden açarak bilgisayarın DVD’den başlamasını (boot etmesini) bekleyin. Bundan sonra hemen herşey çok daha kolay olacaktır. Yaklaşık beş dakikalık bir bekleyişten sonra karşımıza Kur Ekranı gelecektir. Eğer gelmezse DVD’nizi temizleyin ve çalıştığına emin olun. Yine de açılmaz bilgisayar takılırsa, birkaç kere daha deneyin ve olmazsa şansınıza küsün. Donanımınız MacOS için uygun değil demektir.

  - Kur Ekranı tamamen açıldıktan sonra üst taraftaki menü çubuğundan “Utilities” sekmesini açın. Buradan da “Disc Utility”. Üzerine Mac kurmak istediğiniz ve yeni yarattığınız Partition’ı seçin. “MacOS Journalled” seçeneğini de seçtikten ve ismini de “MacOS” olarak yazdıktan sonra “Erase”e basın. İşlemin bitmesini bekleyin.

  - Şimdi “Disc Utility”yi kapatıp ana kurulum ekranına geri döndükten sonra “Continue” diyerek devam edin. Sizden Mac’i nereye kurmanızı istediğinizi soracak. Zaten biraz önce yarattığınız “MacOS” adlı disk tek seçeneğiniz. Buna da ileri dedikten sonra karşınıza diğer bir sayfa çıkacak. Burada “Customize” diyere bütün seçenekleri işaretleyin. Burasını kesinlikle atlamayın ve son iki seçeneği de işaretleyin. İsterseniz Printers ve Additional Langs seçeneklerini onaylamayabilirsiniz.

  - İleri dedikten sonra DVD sistemi kurmaya başlayacaktır. İlk önce DVD’nizi kontrol edecek (Verifying DVD), bu yaklaşık 15 dakika sürecek. En sonunda DVD’nizde birkaç problem var dese de siz “Ignore and Continue” deyip devam edin. Şimdi de sistemi bilgisayarınıza kuracak. Bu da yaklaşık bir yarım saat sürecek. Ama daha sonra bir de Windows XP gibi hard diskten kurulum yapmak zorunda kalmayacağız. Kurulum bittikten sonra hiç hata vermemesi gerekiyor. Eğer hata verirse bütün herşeyi 5. maddeden başlayarak tekrarlayın (bu sefer Upgrade yapmış oluyorsunuz ve yüklenememiş parçalar da yüklenecek, “Customize” ile hepsini işaretleyip devam edin). Kazasız belasız kurulumu da atlattıktan sonra “Restart” için geri sayacaktır. “Restart”a basıp bilgisayarın kapanmasını bekleyin ve boot ekranını gelmedeni bilgisayar açıldığı anda DVD’nizi çıkarın.

  - Eğer herşey yolundaysa şimdi normal olarak Windows açılacaktır. Eğer olmaz da MacOS ve Windows arasında seçim yapabileceğiniz menü çıkarsa şimdi anlatacağım işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Windows’a geldikten sonra “Çalıştır”a basıp “diskpart” yazın ve enter. Burada karşınıza komut sistemi çıkacaktır. Komut sistemine şunları yazın:

  select disk 0
  select partition 2
  active
  Burada seçtiğim disk 0 yani benim hard diskim. Partition ise 2. olan yani Mac’in yüklü olduğu bölüm. 1’de ise Windows var.

  - Yukarıdaki işlemi de yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Eğer işler yolunda ise karşınıza 2 seçenek gelecektir. Bir tanesi MacOS, diğeri de Windows. MacOS’u seçin (eğer seçenek çıkmaz da direk Mac açılırsa aşağıda düzelteceğiz) ve kayan yazıları seyretmeye başlayın. Yaklaşık bir dakika sonra Mac karşınıza gelecek. Merak etmeyin Mac’in açılışı her zaman bu kadar uzun olmayacak, ve yazıları seyretmek değil de o ünlü Mac açılış ekranını seyretmek istiyorsanız aşağıda çözümü var.

  - Unutmadan şunu da söylemek istiyorum, yukarıda bir sonuç alamamış hata ekranıyla karşılaşmış ya da tam Mac açılırken bilgisayara reset atılmış olabilir. Yani Mac’iniz açılmayabilir. Bu çok doğal bir durumdur ve bende de olmuştu. Sorun ise DVD’nizin SSE2 için uygun kernel dosyasını kopyalamamasıdır. Bu olası duruma Kernel Panic deniyor ve çözümü kolay. Tekrar DVD’nizi takın ve boot etmesini bekleyin. Kurulm ekranına gelince “Utilities”den “Terminal” seçeneğini seçin. Şimdi oraya:

  cp /mach_kernel /Volumes/MacOS/
  Boşluklara dikkat ederek yazın. MacOS sizin “Disc Utility”de Mac’in yüklenmesini seçtiğiniz partition’ın adıydı. Eğer farklı birşey koyduysanız boşluklara dikkat edin. Eğer partition’ınızın adı “Apple MacOS X” ise şunu yazmanız gerekiyor.

  cp /mach_kernel /Volumes/Apple\ MacOS\ X/
  Şimdi kurulum ekranından da çıkıp bilgisayarı tekrar başlatın. Bu sefer bir üst adımdakileri tekrar deneyin.

  - Mac dünyasına hoşgeldiniz. Ama işimiz burada bitmiyor. Şimdi aşağıdaki farklı problemlerin cevaplarını teker teker okuyup kendinize uygun olanı bulun. Muhtelen çoğu size de hitap edecektir.

  [edit] SORUNLAR ve ÇÖZÜMLERİ
  [edit] Ekran Çözünürlüğü
  Eğer bilgisayarınız açıldığında ekran çözünürlüğü size uygun değilse onu şöyle değiştireceksiniz. “MacOS” yazan masaüstündeki hard diski açın. Buradan “Library > Preferences > System Configuration”ı açın. Bunun içindeki “com.apple.Boot.plist” adlı dosyanın bir aynısını masaüstüne atın ve masaüstündeki dosyaya sağ tıklayarak Farklı Aç deyin. Buradan “TextEdit”i seçin (en altta). Açılan dosyanın içinde en alt satıra şunları ekleyin:

  <key>Graphics Mode</key>
  <string>1280x800x32</string>
  Benim istediğim çözünürlük 1280x800 olduğu için bunu yazdım. Siz istediğinizi yazabilirsiniz (1024x768 gibi). Bunu yazıp kaydettikten sonra dosyayı ilk olarak nereden aldıysanız oraya (yani System Configuration’a) geri kopyalayın. Dosyayı kopyalamadan önce eski dosyayı ya direk olarak silin ya da başka bir yere yedeğini alıp silin. Size bir uyarı verecektir. “Authorize” deyin ve Mac’in ilk açıldığında kullanıcı adına yazdığınız şifreyi girin. Bilgisayarınızı tekrar açtıktan sonra göreceksiniz ki istediğiniz ekran çözünürlüğü gelmiş. Eğer işe yaramamışsa ya ekran kartınız desteklenmiyordur (benimki gibi), ya da sürücüsünü yüklemeniz gerekmektedir. Sürücüler için ya aşağıdaki linke, ya da foruma bakın. Bana da sorarsanız yardımcı olabilirim: [4]

  [edit] Boot Seçenekleri
  Yukarıda Mac’in açılmasını nasıl daha eğlenceli ve görsel bir hale getirebileceğimizden bahsetmiştim. Buyrun size kullanabileceğiniz çeşitli komutlar. Bunların hepsini Windows’taki boot.ini dosyasının gördüğü işlevleri gerçekleştiren yukarıda da bahsettiğim “com.apple.Boot.plist” dosyasını değiştirerek yapacağız. “Library > Preferences > System Configuration”a girip “com.apple.Boot.plist” dosyasını masaüstüne keydedelim ve masaüstündeki dosyayı Text Editor ile açalım.

  Boot ederken karşılaştığımız Darwin yazısını ve “Windows mu, Mac mi?” seçeneğini kaldırmak için şunu ekliyoruz:

  <key>Quiet Boot</key>
  <string>Yes</string>
  Meşhur MacOS boot ekranı ve içinde dönen küçük çemberi görmek için ise şu kodları giriyoruz:

  <key>Boot Graphics</key>
  <string>Yes</string>
  Ayrıca bu ekranı görmek için eğer aşağıdaki kodun içinde “–v, -x, -s” ya da benzeri bir şey varsa bunu kaldırmalıyız:

  <key>Kernel Flags</key>
  <string></string>
  Countdown denilen Darwin yazısından sonra çıkan sayımı azaltmak için istediğiniz rakamı aşağıya girebilirsiniz. Mesela 5 saniye olsun:

  <key>Timeout</key>
  <string>5</string>
  [edit] Sesi Düzeltmek (AC97 için)
  Kullandığımız çoğu ses kartı AC97 sürücüsü ile çalıştığı için bu seçenek çoğumuz için geçerlidir. Öncelikle şu dosyayı indirin: [5]

  Zip dosyasından çıkan dosyayı MacOS adlı partition’ın içine yani Root Directory’ye ya da başka bir deyişle masaüstünde MacOS adlı harddiski tıkladığınızda açılan yere kopyalayın. Şimdi buradan “System > Library > Extensions” a giriyoruz. İçindeki “AppleAC97Audio.kext” dosyasını silin. “Authorize”a basıp şifrenizi girin. Daha sonra buradan çıkabilirsiniz. Şimdi “Finder”da “Applications” adlı klasörü bulup içindeki “Utilities”e girin ve buradan “Terminal”i bulun. “Terminal”e ileride çok ihtiyacınız olacağı için bunu aşağıdaki “Dock Menu”ye atabilirsiniz. Terminal’i açın ve aşağıdaki kodları girin, her satır bitişinde Enter’a basın. Aşağıda “sudo –s” yazdıktan sonra şifrenizi girmeniz istenecek. Girdikten sonra bütün Admin işlemlerini yapabileceksiniz (şifreyi yazarken *** gibi birşey çıkmayacak boş ekrana şifre yazıp “Enter”a basacaksınız.

  sudo -s
  Şifrenizi girin

  cp -R /AppleAC97Audio.kext /System/Library/Extensions/
  cd /System/Library/Extensions/AppleAC97Audio.kext/Contents/PlugIns/
  kextload AppleAC97AudioIntelICH.kext
  Burada bir hata vermemesi gerekiyor, eğer verirse yukarıda bahsettiğim dosyayı silmemişsiniz demektir

  rm /System/Library/Extensions.kextcache
  kextcache -k /System/Library/Extensions
  Eğer bütün işler yolundaysa Terminal’i kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı tekrar açınca sağ üst köşede bir ses kontrol işareti dikkatinizi çekecektir.

  [edit] Dizüstü Bilgisayarlarda Güç İşareti
  Pilinizin durumunu ve pil seçeneklerini görmek için aşağıdaki dosyayı indirin: [6]

  Şimdi “System > Library > System Configuration”ı açın. Buradaki “PowerManagement.bundle” dosyasını silin ve indirdiğiniz dosyadakini bunun yerine kopyalayın. “Authorize” edip şifrenizi girin. Bilgisayarınızı açtığınızda artık sağ üst tarafta bir güç yönetimi simgesi ile karşılaşacaksınız.

  [edit] Control – Command – Mac İşaretlerinin Yerlerini Düzeltmek
  “System Preferences”ı açın. Buradan “Keyboard & Mouse > Keyboard > Modifier Keys”e gelin. Tuşları şu şekilde düzenleyin:

  Caps Lock > Caps Lock
  Control > Command
  Option > Option
  Command > Control
  Artık Ctrl+C, Ctrl+V gibi işlemler yapabilirsiniz. Bu arada unutmadan belirteyim. “@” gibi Alt Gr ile yapılan karakterler için onun sağ tarafındaki Windows tuşuna basmalısınız.

  [edit] “Spotlight” Arama için Başlıkların Görüntülenmesi
  Bu da aramalarda neyin tam olarak nerede olduğunu görmek için yararlı bir özellik. Aktifleştirmenizi tavsiye ederim. “Terminal” konsoluna girip şu satırları yazın:

  mdimport /usr/include
  mdimport /usr/local/include
  mdimport /System/Library/Frameworks
  [edit] Gizli Dosyaların Görüntülenmesi
  Bana kalırsa bunu hiç denemeseniz daha iyi olur. Çünkü Mac o kadar temiz yapılmış ki Gizli Dosyalar gösterilince bütün dosyalar birbirine girebiliyor ve yeni yeni tanımaya çalıştığınız bir sistemin içinde kaybolabilyorsunuz. Ama meraklılarına “Terminal” kodlarını yazayım:

  defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
  killall Finder
  Eğer gizli dosyaları tekrar gizli kılmak istiyorsanız “True” yerine “False” yazmanız yeterli:

  defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE
  killall Finder
  [edit] Safari Web Tarayıcısının Çökmesini Engelleme
  Evet Safari ne yazık ki bazı sitelere girince kendi kendini kapatıyor ve bunu yaptığı sitelerden biri de MK. Bu yüzden şu basit işlemi yapmanız gerekmekte. Aşağıdaki Dock’ta Safari simgesinin üstüne gelin ve sağ tıklayarak “Show in Finder” deyin. Burada da Safari’nin logosuna sağ tıklayarak “Get Info” diyoruz. Sağ tarafa doğru açılan kutunun içinde “Open Using Rosetta” seçeneğini işaretliyoruz.

  kaynak :
  http://wiki.osx86project.org/wiki/in...ide_in_Turkish
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tiger kurulumu Türkçe Forum Tarih
2011 Onitsuka Tiger Spor Ayakkabı Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 19 Şubat 2011
Tiger's view - Vista wallpapers Wallpaper / Resimler 18 Şubat 2010
Tiger Woods PGA Tour 2009 Game (jar) Nokia N73 Önizlemeli Oyun indir yükle download N-Gage & Os9x Oyunları 8 Şubat 2010
RipTiger 2.7.9 İndir Q-R 1 Aralık 2009
Golf TİGER Resmi-Golf TİGER ResimLeri Modifiyeli Arabalar&Parçalar 17 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş