Maaş kesintisini geri almanın en kolay yolu

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Maaş kesintisini geri almanın en kolay yolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birkaç aydır, emekli aylıklarından yapılan dernek kesintileri ile ilgili pek çok haber yayınlandı. Peki bu kesintileri geri almanın bir yolu varmı? Evet var ve hemde çok basit. İşte size 2 kısa yol.

  Bugün yazarı Sadettin Orhan, emeklilere maaşlarından kesilen parayı nasıl geri alacaklarını anlattı.


  Biz, konuyla ilgili olarak en yetkili ağızlardan resmi açıklamalar gelmeden değerlendirme yapmaktan ısrarla kaçındık. Zira büyük bir emekli cemiyeti ile ilgili çok ağır ithamlar söz konusuydu. Ancak beklediğimiz açıklama geçtiğimiz günlerde Sayın Bakan Ömer Dinçer'den geldi. Sayın Bakan, bir soru önergesine verdiği cevapta, 2010 yılı için iki dernek adına yaklaşık 760 bin emekliden 18'er TL kesinti yapıldığını, kesintilerin dernekler mevzuatına uygun olarak ve üyelerin rızası alınmak suretiyle yapıldığını, üye rızasının olmadığı durumlarda ise derneklerden geri ödeme taahhüdü aldıklarını belirtti.

  Üyenin rızası yoksa ne olacak?

  Sayın Bakan'ın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, dernek üyesi olmadığı halde ya da üye olup da yazılı izni alınmaksızın dernek aidatı kesilen emeklilerin paraları, derneklerden alınan taahhüt gereği geri ödenecek. Peki, emeklilerin bunun için ne yapması gerekiyor? Öncelikle emekli, dul veya yetim maaşınızdan dernek kesintisi yapılıp yapılmadığını öğreneceksiniz. Bunun için dilerseniz SGK'nın internet sitesinde yer alan "Emekli/E-Diğer/Rehberlik Hizmetleri" menüsünden T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. Burada herhangi bir bilgiye ulaşamazsanız ya da kesintilerin ayrıntılarını göremezseniz, bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne dilekçe ile müracaat ederek kesintilerin ayrıntıları hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

  SGK'dan aldığınız bilgiye göre, maaşınızdan üye olmadığınız dernek adına ya da üye olsanız bile rızanız (muvafakatname) olmaksızın dernek kesintisi yapılmış ise aşağıda yer alan dilekçeleri kesintiyi yapan derneğin merkez adresine göndereceksiniz. Yapılan kesintiler hesabınıza aynıyla iade edilmez ise konuyu SGK'ya şikayet edeceksiniz ve SGK, yapılan haksız kesintiyi dernekten alarak hesabınıza yatıracak. Zira SGK'nın ilgili derneklerden aldığı taahhütname bunu gerektiriyor.
  Not: Aylığınızdan yapılan kesinti 15 TL ise Tüm İşçi Emeklileri Derneği'ne, 18 TL ise Türkiye Emekliler Derneği'ne dilekçe göndereceksiniz.

  Dilekçe-1

  Tüm İşçi Emeklileri Derneği'ne
  (G.M.K Bul No: 55/7 Maltepe-ANKARA)

  Derneğinizin üyesi olmadığım halde, 2010 yılı için maaşımdan yapılan 15 TL'lik kesintinin, emekli aylığımın yatırıldığı hesabıma (ya da aşağıda belirtmiş olduğum hesabıma) yatırılmasını talep ediyorum. (tarih)
  Adı-Soyadı
  İmza
  Adres:
  Tel:
  Banka Hesap No:

  Dilekçe-2

  Türkiye Emekliler Derneği'ne
  (Anıttepe Mh. Işık Sk. 11/1 Tandoğan/ANKARA)

  Derneğinizin üyesi olmadığım halde, 2010 yılı için maaşımdan yapılan 18 TL'lik kesintinin, emekli aylığımın yatırıldığı hesabıma (ya da aşağıda belirtmiş olduğum hesabıma) yatırılmasını talep ediyorum. (tarih)
  Adı-Soyadı
  İmza
  Adres:
  Tel:
  Banka Hesap No:


  (Bugün)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maaş kesintisini geri Forum Tarih
Engelli Maaşı Almak İçin Gerekenler Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 28 Şubat 2013
Engelli Maaşı Sorgulamak 2013 Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2012
Engelli Maaşı Sorgulamak T.C İle Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2012
Maastricht Kriterleri Ne Demek? Maastricht Kriterleri Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 1 Haziran 2012
Pilot Maaşları Ne Kadar 2012 Diğer Mesleki Bilgiler 11 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş