Mağma Nedir – Mağma Hakkında Bilgi

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mağma Nedir – Mağma Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mağma Nedir – Mağma Hakkında Bilgi -Mağma Hakkında Bilgiler


  Magma yer kabuğunun altında bulunan sıcak ve sıvı katmana mağma denir.
  Litosfer’in hemen altında bulunan manto bölümü astenosfer (ateşküre) adını alır. Astenosfer yaklaşık 100 km. kalınlıktadır ve kısmen ergimiş kayalardan oluşur. Manto katmanının sıcaklığı çekirdeğe yakın yerlerde 40000C ile astenosferin üst bölümünde 10000C arasında değişir. Üst manto 700 km. alt manto ise 2900 km’ye kadar derindir. Manto hareketlidir, ancak çok sıcak olduğundan hareketini çok yavaş sürdürür. Büyük oranda demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

  Magma: Magma, ergimiş durumdaki değişik mineraller ve bazı mineral kristallerinde oluşan lapa benzeri, yoğun bir sıvıdır.Kıvamı, su ve buz kristalleri içeren yarı erimiş durumdaki kar gibidir. Bilim adamları, magmanın büyük çoğunluğunun astenosferde bulunmakla birlikte bir bölümünün de alt mantonun bazı bölgelerinde geldiğini düşünüyorlar.

  Magma Yükselişi: Astenosferdeki magma, ancak yeterince büyük bir “kabarcık”oluşturacak biçimde biriktiği zaman litosfere doğru yükselir.Magmanın yükselmesine yol açan süreç, bozuk bir musluktan suyun damlamasına(ancak ters yönde) benzer.Bozuk bir muslukta su sürekli biçimde musluğun ağzında birikir fakat damla halinde düşmesi ancak yeterli ağırlığa ulaşması ile gerçekleşir.Magma da yeraltında yeterli derecede biriktiğinde ve yoğunluğu çevresindeki kaya kütlelerinden daha düşük olduğunda yukarı doğru çıkmaya başlar.Çoğu yanardağın altında (yerkabuğunun içinde ya da altında) magmanın biriktiği bir magma odası vardır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mağma Nedir Mağma Forum Tarih
Mağma Nedir, Mağma Tabakası Nedir Doğa ve Bitkiler 7 Aralık 2011
Mağma ne demek - Mağma nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 20 Mart 2011
Maar Nedir? Lav Mağmaları - Maar Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 4 Ocak 2011
Magmatik Kayaçlar Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2012
Yeryüzünde Meydana Gelen Magmatik Faaliyetler Nelerdir Doğa ve Bitkiler 27 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş