Mısmılağaç Köyü Havza Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mısmılağaç Köyü Havza Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihi

  Köy adını bünyesindeki meyve ağaçlarından almaktadır. Şöyleki ; yakacak odun kesmek için gelenlerin, bu ağaçların meyve ağacı olduğunu ve kesilmeyeceğini belirtmek amacıyla Mısmılağaç demeleri şeklindedir. Mısmılağaç köyü şimdiki yerinden önce saman depolarının olduğu tepetarla civarındaymış fakat burası amasya samsun kervan yolu üzerinde bulunduğundan köylü kervancılardan rahatsız olmuşlar buradan şimdiki köyün olduğu yere taşınmaya karar vermişler ve takribi tarih olarak 1450 - 1500 yılları arası şimdiki köyün yerine taşınmışlar. köyün bulunduğu yer suyu bol ve arazisi bol meyve ağaçlarıolan bir yermiş. şöyleki kirazlık mevkiinde kiraz ağaçları ayvalı dere mevkiinde ayva ağaçları fındıklıdere mevkiinde fındık ağaçları diğer yerlerde armut ağaçları, yahya dede türbesi etrafında vekarşıdaki tepede karaağaçlar mevcutmuş öyleki kışın ısınmak için kesecek ağaç bulamamışlar mevcut ağaçlarda meyve ağacı olduğundan bunlar mısmıl ağaç meyvesi yeniyor kesilmez demişler . ve böylece köyün adı musmulağaç olarak konmuştur.son olarak köylere türkçe isimler 1960lardan sonra düzenleme yapılınca musmulağaç mısmılağaç olarak değiştirilmiştir. 1450-1500 yıllarında köyü ilk kuranlar sekiz aile olarak bilinmektedir.bunları köyün girişinden sıralarsak 1.Çıldıroğulları2.Tomaçlar 3 .Yesirgiller 4.aydınoğulları 5.tangallar 6. gıdaklar 7.bıcılar. 1860 yıllarında Türkiye'ye Rusyadan çerkez göçmenleri getirilince karşı dediğimiz semtede bu komşularımız yerleştirilmiştir. köyün kurucuları bu yedi aile bu 500 yıl içerisinde birbirlerinden kız alıp verdiğinden hepimiz birbirimizin akrabasıyız bunu böyle bilmeliyiz. cumhuriyet döneminde soyadı kanunu çıkınca bu yedi sülale birdenfazla soyadı almışlar. şimdiki bazı gençler hangi sülaleden geldiğini bilmemektedir. 1.aydınoğulları aydın soyadını 2. çıldıroğulları bozkurt ve erdoğan soyadını 3. tomaçlar ünal -özen soyadını 4.yesirgiller aslan soyadını 5. tangallar şenkal soyadını 6.gıdaklar ayan soyadını 7.bıcılar uysal -erden- kaplan soyadlarını almışlardır.Bunların içerisinde başka soyadı alanda var olabilir. bunlardan aydınların aydın tarafından çıldırları osmanlı torunlarından,tomaçların erzincan, tangalların sivas kangaldan,gıdakların malatya darende den gelmişlerdir. şurası bir gerçekki konuşmamızdaki şive kullandığımız yaba,dirgen,tıngır,hayat,sacayak,ilistir,anadut,ag a, abu,çağa,emmi,gibi kelimelerden anlaşılacağı gibi Oguz Türkleriyiz.Bu bilgileri büyüklerimden 55-60 yıl önce öğrenmiştim. M u r a t B o z k u r t İstanbul 2008.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında mısmılağaç köyünde düğünler 1950 liyıllarda davullu zurnalı yapılırdı düğün pazartesi günü başlar yiğit başı yönetiminde gençler halay çeker eğlenirler köye ve düğünevine gelenler davulla karşılanır davulcular gelenlerden bahşiş alırlardı.akşamları eğlence devam ederdi. çarşamba günü gelin genç kız hanımlarlabirlikte gelin atabiner havzaya gelin hamamına gidilirdi hamamdan çıkınca havza çıkışında helva ekmek gibi yiyecekler yenir köye dönerlerdi gelin alayını köye girerken davul zurna ekibi karşılardı.gençlerde damadı havzaya hamama götürürlerdi. damada eğlenceli bahşişli bir şekilde damat traşı yapılırdı. perşembe günü öğleden sonra gelin alyeşilli duvakla ata bindirilerek davullu zurnalı damat evine konvoy halindegötürülürdü. düğünde harman yerlerinden birinde gece eğlence düzenlenir zontur ismi verlen oyun oynanırdı.düğün ağası köyde güreş düzenler güreşe civardaki pehlivanlar davet edilirdi . bazen at yarışları düzenlenirdi. mendil yarışı yapılır mendili getiren gence tavuk vs gibi hediye verilirdi. ayrıca geline ve damada ayrı yerlerde ebeden dededen emmiden dayıdan diyerek takılar takılarak düğün tamamlanırdı. ramazan ve kurban bayramlarında her ev sahibi çeşitli yemek ve tatlılar pişirilir buyemekler bayram namazından sonra cami avlusuna getirilerek karma bir şekilde bu yemekler yenirdi ,herkes bir başkasının yemeğinden yerdi.artan yemekler ihtiyaç sahiplerine verilirdi. cami avlusunda küçükler büyüklerin elini öperek bayramlaşırlardı.

  Köyün yemek çeşitleri:

  Yoğurtlu yarma çorbası,mısır çorbası,keşkek,haluşka,yahni,bulgur pilavı,hamurişlerinden topalak aş, peyik aşı , pıtılpidesi. kış aylarında şöminede kaz asılarak pişirilmesi(Tirit) altına bulgur pilavı,cızlak(akıtma) konularak eğlenceli bir şekilde yenmesi meşhurdur.

  Coğrafya

  Samsun iline 80 km, Havza ilçesine 4km uzaklıktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.70li yillarin sonunda ticaret akiminda koyumuzde saman ticaretiyle on plana cikmistr.amasya corum ve trabzon rize ulasim hattina ticaretide ekleyerek 80li yillarda kendi koylusune is imkanlari acmistir.soforluk-tel baglama-takoz atma-balya tasima-saman celme gibi mesleklerde ortaya cikmistir.bu arada samancilik ticaretiyle cevre koylerin ekonomisinide canlandirmistir. sakir bolat kardesler- serif acar kardesler-ilk tesebbus edenlrdendir.90li yillarda altin cagini yasayan saman nakliyati 2000li yillarda global dunyanin degisimiyle kendini hafif bati eksenli buyuk sehir goclerine teslim etmistir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mısmılağaç Köyü Havza Forum Tarih
Mısmılağaç Köyü Tosya Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş